Sejm za dzierżawieniem spółkom nieruchomości zoz‑ów
Spółki kapitałowe zarządzające zakładami
opieki zdrowotnej otrzymają ich nieruchomości w dzierżawę -
zakłada ustawa zawierająca przepisy wprowadzające ustawy z zakresu
ochrony zdrowia, którą uchwalił Sejm.
Za przyjęciem ustawy, która określa szczegółowe zasady przekształcenia zoz-ów w spółki, opowiedziało się 235 posłów, przeciwnych było 180 natomiast trzech wstrzymało się od głosu.
Wcześniej posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu w całości, o co wnioskował klub PiS. Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) wyraził obawę, że projekt może być niezgodny z prawem UE.
Jak mówił wcześniej, chodzi o pomoc publiczną, którą mają otrzymać przekształcane szpitale. Poseł PiS stwierdził, że opinia Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej jest w tej sprawie "zawiła i niejednoznaczna". Nikt nie konsultował tego planu z Komisją Europejską - zaznaczył Piecha.
Sejm poparł poprawkę zakładającą, że spółki zarządzające zoz otrzymają ich nieruchomości tylko w dzierżawę. Taką zmianę zgłosił klub Lewicy. Według pierwotnych zapisów, spółki kapitałowe prowadzące zoz-y mogły otrzymywać ich nieruchomości na własność.
Jak podkreślił Sławomir Kopyciński, poprawka ta ma zabezpieczać majątek publiczny. Ta reforma może się nie udać, dlatego chcemy mieć bazę w postaci majątku publicznego - mówił.
Zdaniem wiceministra zdrowia Marka Habera dzierżawa to rozwiązanie "bardziej bezpieczne". Ochroni ten majątek i nie dopuści do wyprowadzenia go ze spółki. Natomiast majątek ruchomy będzie własnością spółki - przekonywał wiceminister.
Dzierżawa nie zabezpiecza przed prywatyzacją
Według Marka Balickiego dzierżawa nie zabezpiecza przed łatwą prywatyzacją i nie przeszkadza, by sprzedać grunty i budynki, a nawet pozwala samorządowi na sprzedanie ich po niższej cenie.
Ludwik Dorn przekonywał, że w niektórych przypadkach trudno oddzielić jest majątek ruchomy od nieruchomości, gdyż stanowi od część stałego wyposażenia. Minister zdrowia Ewa Kopacz odpowiedziała, że te kwestie można jeszcze będzie doprecyzować w Senacie. Wcześniej, w czasie zadawania pytań, jako przykład takiego majątku Piecha podał rezonans magnetyczny, pytając, czy jest on nieruchomością, czy majątkiem ruchomym.
Posłowie zdecydowali, że przekształcenie szpitali w spółki ma odbywać się bez pakietów socjalnych dla pracowników. Odrzucono dwa wnioski mniejszości w tej sprawie. W ustawie znalazły się zapisy gwarantujące pracownikom zatrudnienie w przekształconej placówce, jednak nie określają one warunków zatrudnienia w spółce.
Posłowie nie przyjęli też poprawki Lewicy, zgodnie z którą, pracownicy mogliby otrzymywać akcje stanowiące 15% kapitału zakładowego spółki. Posłowie przyjęli natomiast poprawkę, w myśl której zoz, który do 1 stycznia 2011 roku nie został przekształcony w spółkę, zostanie zlikwidowany. Przyjęto także poprawkę wycofującą zwolnienie spółek prowadzących zoz-y z podatku dochodowego do 31 grudnia 2010 r.
Ustawa zakłada m.in. możliwość umorzenia zobowiązań publicznoprawnych zoz-om przekształcającym się w spółki kapitałowe (chodzi o zobowiązania na dzień 31 grudnia 2007 r.). Wprowadza podział zakładów na trzy kategorie - A, B lub C - w zależności od wskaźników rentowności i płynności, które będą określone przez biegłego rewidenta niezwłocznie po wejściu w życie ustawy.
W ustawie znajduje się zapis mówiący, że w planie naprawczym, sporządzanym przez zoz w celu skorzystania z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych, może znaleźć się ograniczenie dostępności i jakości świadczeń medycznych. Warunkiem jest określenie sposobu i formy zapewnienia pacjentom tych świadczeń. Wymaga to także opinii wojewody, gminy i powiatu, na terenie których znajduje się zoz.
Plan naprawczy sporządzony przez zoz ma akceptować lub odrzucać Bank Gospodarstwa Krajowego. To od jego opinii uzależniono możliwość korzystania przez szpitale przekształcające się w spółki z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych.
Posłowie jednogłośnie opowiedzieli się za przyjęciem poprawki, w myśl której Skarb Państwa będzie udzielał zoz-om, przed ich przekształceniem w spółki, poręczeń spłaty zobowiązań cywilnoprawnych będących przedmiotem ugody z wierzycielami.
Do wniosku o udzielenie poręczenia powinno być dołączone oświadczenie o zamiarze przekształcenia zoz-u w spółkę. Posłowie zdecydowali także, iż minister finansów będzie nadzorował procedury udzielania kredytów i poręczeń przekształcanym zoz-om. Przyjęto także poprawkę wprowadzającą możliwość ustanowienia zarządu przymusowego w przypadku, gdy BGK uzna, że plan naprawczy nie jest realizowany.
Sejm zakończył głosowania nad pakietem ustaw zdrowotnych autorstwa PO. Głosowania trwały od 16, posłowie przyjęli blisko 200 poprawek do 6 ustaw.