Trwa ładowanie...

Sejm wznowił obrady w starym składzie. Niecodzienna sytuacja

Sejm wznowił we wtorek obrady w starym składzie, choć w niedzielę wybraliśmy nowych posłów. Decyzję o przerwaniu obrad podjęło we wrześniu Prezydium Sejmu. Podobnie PiS postąpił z Senatem, co krytykowała opozycja, mówiąc o niejasnych intencjach rządzącego obozu.

Share
Sejm wznowił obrady w starym składzie. Niecodzienna sytuacja
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d2ql5f4

Posłowie w powyborczy wtorek i środę kontynuować będą obrady przerwane 11 września. Wniosek o przerwę zgłosił wówczas klub PiS, motywując to krótką kampanią wyborczą i potrzebą pracy posłów w tym czasie w okręgach. Taka sytuacja nie miała miejsca po 1989 r..

Wznowione obrady rozpoczęły się od uczczenia minutą ciszy zmarłych: marszałka seniora Kornela Morawieckiego oraz byłego ministra środowiska Jana Szyszki. Uczczono również posłów II kadencji: Mariana Korczaka, Halinę Licnerską, Wandę Sokołowską i Marię Trzcińską-Fajfrowską, którzy zginęli 25 lat temu w wypadku samochodowym podczas podróży służbowej.

Chwilę później ślubowanie poselskie złożyła Edyta Kubik, która objęła mandat po zmarłym marszałku seniorze Kornelu Morawieckim. Została posłanką na dwa dni, a i tak dostanie odprawę.

Zobacz też: Sejm. Krystyna Pawłowicz o swojej przyszłości. "Dam wam jeszcze popalić"

Atmosfera w Sejmie? "Wspaniała - uśmiechy, uściski, składanie gratulacji kolegom z wspólnych list i konkurencyjnych partii. Miło patrzeć" - relacjonuje reporter Wirtualnej Polski Michał Wróblewski.

Tymczasem poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras informuje w mediach społecznościowych, że został po raz kolejny ukarany przez marszałek Elżbietę Witek za zachowanie na sali obrad. "PiS to jednak stan umysłu. Śmieszne to wszystko" - skomentował parlamentarzysta opozycji.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że rządzący obóz może chcieć wybrać wieczorem nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Sejm wznowił obrady. Amber Gold, pranie pieniędzy i informacja o UE

Podczas dwudniowego posiedzenia Sejm zajmie się m.in. sprawozdaniem komisji śledczej ds. Amber Gold, projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu i zmianami ws. kar za nielegalne adopcje.

d2ql5f4

Posłowie wysłuchają również informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w pierwszej połowie tego roku oraz raportu o działalności Sądu Najwyższego w 2018 r.

W czwartek i piątek na przerwanym posiedzeniu zbierze się Senat. Nowi parlamentarzyści złożą z kolei ślubowanie najpóźniej 12 listopada.

d2ql5f4

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ql5f4

Podziel się opinią

Share
d2ql5f4
d2ql5f4
Więcej tematów