Sejm wznowił obrady. Posłowie zajmą się komisją do spraw specsłużb
Po godz. 21. w poniedziałek Sejm wznowił obrady. Posłowie uczcili minutą ciszy pamięć ofiar piątkowych zamachów w Paryżu.
- Głęboko poruszeni tą niewyobrażalną tragedią, solidaryzujemy się z narodem francuskim oraz łączymy w żalu i smutku z bliskimi ofiar zamachów, wyrażając im nasze najszczersze współczucie - powiedział po wznowieniu obrad marszałek Marek Kuchciński.
W wyniku piątkowych zamachów w stolicy Francji - na Stade de France, w barach i w sali koncertowej - zginęło co najmniej 129 osób, a ponad 350 zostało rannych.
Posłowie w pierwszej kolejności przystąpili do pierwszego czytania złożonego przez klub PiS projektu zmian w ustawie o działach administracji rządowej.
Zmiana w ustawie o działach administracji rządowej służy dostosowaniu jej do struktury nowego rządu, w którym ma m.in. powstać ministerstwo energetyki, a także funkcjonować resorty: gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, infrastruktury i budownictwa oraz ponownie połączone Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ponadto - według dotychczasowych wypowiedzi polityków PiS - w przyszłości ma zostać zniesione ministerstwo skarbu.
W projekcie zawarto także zmiany w innych ustawach m.in. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz w ustawie o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.
W harmonogramie poniedziałkowych obrad jest głosowanie w sprawie ustalenia liczby członków Komisji do Spraw Służb Specjalnych - Prezydium Sejmu proponuje, by było to 7 osób.
W ubiegłej kadencji speckomisja mogła liczyć maksymalnie 9 posłów. W ubiegły piątek - przy sprzeciwie posłów opozycji - zmieniony został Regulamin Sejmu tak, że w obecnej kadencji liczba posłów komisji ds służb specjalnych może wynosić maksymalnie 7.
W poniedziałek posłowie mają także wybrać składy osobowe komisji sejmowych.