Sejm w 25. rocznicę powstania NZS: uznanie i podziękowania
Słowa "uznania i podziękowania dla kolejnych
pokoleń młodych ludzi aktywnie działających w Niezależnym
Zrzeszeniu Studentów na rzecz Polski niepodległej i suwerennej"
znalazły się w uchwale z okazji 25-lecia NZS przyjętej przez Sejm.
Za przyjęciem uchwały opowiedziało 394 posłów, jeden był przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu.
"25 lat temu, po strajkach studenckich rozpoczętych w Łodzi, zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie Studentów, pierwszą oficjalną organizację studencką niezależną od władz komunistycznych. NZS kontynuował tradycję Studenckich Komitetów Solidarności zainicjowanych w roku 1977, po politycznym zabójstwie studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pyjasa, dokonanym przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa" - czytamy w uchwale.
Jak podkreślono w uchwale, "NZS było studenckim odpowiednikiem ruchu +Solidarności+. Dzięki aktywności członków NZS dzisiejsze uczelnie wyższe są miejscami zdobywania wiedzy i wykształcenia, a nie politycznej indoktrynacji. Dzięki NZS-owi kolejne roczniki młodych Polaków trwały w oporze wobec reżimu komunistycznego, domagając się poszanowania podstawowych praw człowieka. NZS-owcy drukowali, kolportowali, organizowali demonstracje, strajki i bojkoty".
W uchwale przypomniano, że "w 1988 roku, wspólnie z młodymi robotnikami, członkowie NZS zapoczątkowali serię strajków, najpierw w maju, potem w sierpniu, zmuszając władze PRL do podjęcia dialogu z opozycją".