Sejm uchwalił ustawę o WSI
Działalność Wojskowych Służb Informacyjnych będzie regulowana ustawą. Sejm uchwalił ustawę o WSI. "Za" głosowało 243 posłów, przeciw 86, 30 się wstrzymało.
Zgodnie z ustawą, podporządkowane Ministerstwu Obrony Narodowej WSI, zajmują się wojskowym kontrwywiadem oraz wywiadem, czyli zbieraniem informacji o obronności innych państw. Czynności operacyjno-rozpoznawcze WSI (kontrola korespondencji, podsłuch itp.) mają być nadzorowane przez prokuratora generalnego i Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie. WSI nie będą mieć uprawnień śledczych.
Sejm przyjął zgłoszoną w drugim czytaniu poprawkę, zgodnie z którą kandydata do służby w Żandarmerii Wojskowej można poddać badaniom psychofizjologicznym.
Izba odrzuciła natomiast wniosek mniejszości, by zobowiązać szefa WSI do składania sejmowej speckomisji sprawozdań o szczegółach budżetu, w tym funduszu operacyjnego, o współdziałaniu WSI ze służbami innych państw oraz polityce kadrowej w WSI.
Utworzone w 1991 roku WSI działały dotychczas na podstawie ogólnych przepisów ustawy o UOP i kilku innych ustaw. Osobną ustawę o służbach zapowiadał jeszcze w 1999 roku ich ówczesny szef Tadeusz Rusak. Miała ona - jak mówił wówczas - "skasować" uprawnienia śledcze WSI, "bo nie taka jest rola służb, które powinny prowadzić wyłącznie działalność operacyjno-rozpoznawczą". Projekt utknął jednak wówczas w uzgodnieniach międzyresortowych.
W 2001 r. ówczesny koordynator służb specjalnych Janusz Pałubicki przekonywał, że ustawa o WSI w ogóle nie jest potrzebna. Do idei oddzielnej ustawy o WSI wrócił jednak rząd Leszka Millera, który zobowiązał szefa MON do przygotowania takiego projektu. W 2002 r., po likwidacji UOP i powołaniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, kilkudziesięciu oficerów WSI trafiło do nowych agencji, głównie AW.(an)