Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze
IAR

Sejm RP przygotowuje uchwałę ws. Ukrainy

Sejm przygotuje uchwałę w sprawie Ukrainy. Nad tekstem będzie pracował dziś specjalny zespół, powołany przez Konwent Seniorów. W jego pracach uczestniczyć będą przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. Bazowym tekstem będzie uchwała przygotowana przez klub PiS. Członkowie Konwentu Seniorów spotkali się w Sejmie w sprawie sytuacji na Ukrainie z wiceminister spraw zagranicznych Katarzyną Pełczyńską - Nałęcz oraz przedstawicielami Ośrodka Studiów Wschodnich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zamieszki na ulicach Kijowa
Zamieszki na ulicach Kijowa (PAP/EPA, Fot: Zurab Kurtsikidze)

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz powiedziała po spotkaniu dziennikarzom, że wszyscy wyrazili zaniepokojenie sytuacją u naszych sąsiadów bo sytuacja jest dynamiczna a na Majdanie nie ma jednego przywódcy ani nawet jedności wśród opozycji.

W tej chwili - jak podkreśliła Ewa Kopacz - delegacja z parlamentu nie zamierza jechać na Ukrainę, ale nie można tego wykluczyć w najbliższej przyszłości. Zaznaczyła, że w tej chwili chodzi o względy bezpieczeństwa, a teraz najważniejsze jest to by pokazać jednolite stanowisko suwerennego parlamentu. Marszałek zaznaczyła, że obiecała kolegom ze wszystkich klubów parlamentarnych, że kiedy sytuacja będzie bezpieczna, to na Ukrainę pojedzie delegacja reprezentująca wszystkie ugrupowania.

Przewodniczącym zespołu, który przygotuje treść uchwały został poseł PiS Krzysztof Szczerski. Polityk podkreśla, że w dużej mierze tekst jest uzgodniony i nie będzie problemu co do jednolitego stanowiska wszystkich klubów. Szczerski zaznaczył, że jest zgoda co do tego, iż należy wyrazić solidarność z represjonowanymi, potępić użycie siły, podkreślić potrzebę pomocy międzynarodowej dla Ukrainy i wprowadzić pojęcie sankcji. Poseł zaznaczył jednocześnie, że nie chodzi o sankcje wobec państwa Ukraińskiego a personalne, wobec tych którzy użyli przemocy.

Wypracowany dziś projekt uchwały, ma być przyjęty przez Prezydium Sejmu, a w piątek przez aklamację przez całą Izbę.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów