Trwa ładowanie...
d2197he

Sejm przyjął ustawę o dostępie do informacji publicznej

Sejm uchwalił w środę ustawę o dostępie do informacji publicznej zobowiązującą organy władzy publicznej do udostępniania informacji. Teraz ustawa trafi do Senatu. Za przyjęciem ustawy głosowało 344 posłów, przeciw 6, wstrzymało się 9. Podczas głosowania wprowadzono kilka doprecyzowujących poprawek.

d2197he
d2197he

Zdecydowano np., że posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z wyborów mogą być transmitowane przez środki społecznego przekazu.

Ustawa zakłada, że każdemu przysługuje prawo dostępu do informacji publicznej. Wyjątkiem od tego prawa są zasady określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie tajemnic ustawowo chronionych. Prawo do informacji publicznej podlega też ograniczeniu ze względu na prywatność osób fizycznych lub tajemnicę przedsiębiorcy.

Zgodnie z ustawą, do udostępniania informacji publicznej będą zobowiązane m.in.: organy władzy publicznej; organy samorządów gospodarczych i zawodowych; podmioty reprezentujące Skarb Państwa; podmioty reprezentujące osoby lub jednostki organizacyjne wykonujące zadania publiczne lub dysponujące majątkiem publicznym oraz partie polityczne i związki zawodowe.

Informacje publiczne, w tym dokumenty urzędowe, mają być publikowane w internetowym "Biuletynie Informacji Publicznej". Do stworzenia strony głównej "Biuletynu" - zgodnie z ustawą - zobowiązany jest minister administracji i spraw wewnętrznych.

Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2002 r. (aka)

d2197he
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2197he
Więcej tematów