PolskaSejm przyjął uchwałę w 600-lecie nawiązania stosunków polsko-tureckich

Sejm przyjął uchwałę w 600‑lecie nawiązania stosunków polsko-tureckich

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sześćsetlecie nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. W uchwale podkreślono, że oba kraje owocnie współpracują w NATO, a Polska konsekwentnie popiera dążenia Turcji do członkostwa w UE.

Sejm przyjął uchwałę w 600-lecie nawiązania stosunków polsko-tureckich
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

W uchwale przypomniano, że "600 lat temu Polska jako pierwszy kraj europejski nawiązała relacje dyplomatyczne z Turcją". "Dążenie do pokojowego sąsiedztwa zostało potwierdzone w 1533 roku traktatem o wieczystym pokoju - pierwszym w historii porozumieniem pokojowym zawartym pomiędzy państwem chrześcijańskim, a państwem muzułmańskim" - podkreślono.

Posłowie zwrócili też uwagę, że "Turcja - pomimo wojen, jakie toczyły się pomiędzy Rzecząpospolitą a Imperium Osmańskim - jako jedyny sąsiad nie wzięła udziału w rozbiorach Polski ani nigdy ich nie uznała mimo, że w 1795 roku Polska przestała istnieć jako państwo". "Na tureckiej ziemi znalazło schronienie wielu polskich patriotów, m.in. Józefa Bema" - zaznaczono.

"Współczesne relacje obu państw oparte są na solidnych podstawach. W ubiegłym roku przypadła 90. rocznica zawarcia traktatu przyjaźni między odrodzoną Polską a nowo utworzoną Republiką Turcji. Nowy układ o przyjaźni i współpracy z 1993 roku oraz przyjęta w 2009 roku "Deklaracja o polsko-tureckim partnerstwie strategicznym" tworzą podstawę do bliższej współpracy i zacieśniania kontaktów dwustronnych. W XXI wieku oba państwa owocnie współpracują na forum organizacji międzynarodowych, w tym NATO, a Polska konsekwentnie popiera dążenia Turcji do członkostwa w UE" - stwierdzono w uchwale.

Sejm wyraził również nadzieję, że "obchody 600-lecie nawiązania relacji dyplomatycznych umocnią przyjaźń pomiędzy oboma państwami i narodami", a także wyrazili "wdzięczność wszystkim, którzy przyczyniają się do zbliżenia Polski i Turcji".

Marszałek sejmu Ewa Kopacz wręczy uchwałę przewodniczącemu Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Cemilowi Cicekowi, który złoży wizytę w Polsce.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)