Sejm przyjął nowelizację ustawy ws. wojska zawodowego
Sejm przyjął nowelizację ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, przyznającą ministrowi obrony narodowej większe uprawnienia w przyznawaniu zapomóg, pomoc
w kontynuacji nauki dla osieroconych dzieci żołnierzy i pomoc w poszukiwaniu pracy po odejściu ze służby.
03.10.2008 | aktual.: 03.10.2008 10:48
Za nowelizacją było 412 posłów, nikt nie był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu.
Zaproponowana przez rząd nowelizacja ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tzw. ustawy pragmatycznej) ma poprawić zabezpieczenie socjalne żołnierzy i ich rodzin.
W świetle dotychczasowych przepisów dwaj ranni w tym samym miejscu i czasie żołnierze, z których jeden jest żołnierzem zawodowym, a drugi nadterminowym mają różne uprawnienia. Żołnierzy nadterminowych traktuje się bowiem jak żołnierzy, którzy przedłużyli służbę zasadniczą. Dziś żołnierze zawodowi i nadterminowi mają różny status.
Nowelizacja przewiduje wprowadzenie zasady, że rodzinom żołnierzy służby nadterminowej w przypadku śmierci lub zaginięcia przysługują świadczenia, określone w ustawie o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.
Zgodnie z nowelizacją minister obrony będzie mógł przyznawać zapomogi żołnierzom zwolnionym z czynnej służby wojskowej ze względu na poniesiony uszczerbek na zdrowiu doznany na służbie. Będzie mógł też przyznawać zapomogi rodzinom zabitych lub zaginionych.
Pomoc w przystosowaniu się do nowej sytuacji, tzw. pomoc rekonwersyjna, ma przysługiwać nie tylko żołnierzom, którzy ze względów zdrowotnych musieli odejść do cywila, ale także członkom rodzin żołnierzy, którzy zaginęli lub ponieśli śmierć.
Żołnierzom, wobec których toczą się postępowania karne, ma przysługiwać zwrot kosztów pomocy prawnej, jeżeli postępowanie zakończy się uniewinnieniem lub umorzeniem.
Żołnierze oraz członkowie ich rodzin mający uprawnienia do wojskowej renty inwalidzkiej, którzy zrezygnują z odprawy mieszkaniowej, będą mieli prawo do przydziału lokalu mieszkalnego w wybranej przez nich miejscowości, w której Wojskowa Agencja Mieszkaniowa posiada lokale.
Pomoc pieniężna na kontynuowanie nauki przez dzieci żołnierzy poległych na służbie ma przysługiwać dzieciom w wieku 16-25 lat dwa razy w roku w wysokości trzykrotności najniższej emerytury.
Według MON w wojsku rocznie dochodzi do 15-16 wypadków śmiertelnych, od 300 do 500 żołnierzy zostaje rannych. Koszty wprowadzenia proponowanej nowelizacji resort ocenia na 1,65 mln zł.