Trwa ładowanie...
d4ck2ox
21-07-2006 14:00

Sejm przyjął nowelizację ustawy o prawie energetycznym

Sejm przyjął Prawo energetyczne. Celem znowelizowanej ustawy jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw
gazu m.in. przez zobowiązanie importerów do magazynowania na
terenie Polski 3% planowanej rocznej wielkości importu gazu.
Ustawa trafi teraz do Senatu.

d4ck2ox
d4ck2ox

Za ustawą głosowało 413 posłów, jeden był przeciw.

Nowelizacja ma wdrożyć prawo unijne, dostosować polskie przepisy do dyrektywy dotyczącej zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu, szczególnie w sytuacji zaburzenia tych dostaw. W projekcie wprowadzono również przepisy wynikające z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego dotyczącego dostępu do sieci przesyłowych.

Jeszcze w czasie prac nad projektem w sejmowej komisji gospodarki przepis o zobowiązaniu importerów do magazynowania 3 proc. planowanej rocznej wielkości importu gazu budził wątpliwości opozycji; dowodziła ona, że jego wprowadzenie doprowadzi do obniżenia pozycji na rynku mniejszych importerów gazu, którzy, w przeciwieństwie do krajowego monopolisty PGNiG, nie posiadają na terenie Polski dostatecznych powierzchni magazynowych.

PO proponowała, by komisja wprowadziła okres przejściowy, np. 24- miesięczny, który pozwoliłby konkurencji PGNiG na przygotowanie się do wymogów nowych przepisów. Rząd był przeciwny propozycji PO. Poprawkę zgłoszoną przez Platformę Sejm jednak odrzucił.

d4ck2ox

Jak napisano w uzasadnieniu, wprowadzenie obowiązku magazynowania gazu na terenie Polski wynika z "konieczności zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego, w tym bezpieczeństwa dostaw gazu, co uwarunkowane jest możliwościami jak najszybszego uruchamiania w sytuacjach kryzysowych utrzymywanych zapasów".

W razie zakłócenia dostaw, operator systemu przesyłowego gazu będzie musiał poinformować użytkowników systemu o konieczności i terminie uruchomienia dodatkowych dostaw gazu; użytkownicy systemu gazowego będą zaś zobowiązani do podporządkowania się jego poleceniom.

W przypadku zagrożenia w dostarczaniu gazu do systemu przesyłowego, przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się obrotem gazem muszą niezwłocznie powiadomić o tym operatora systemu przesyłowego i przedstawić plan działań, które mają przywrócić bezpieczeństwo. Jeżeli mimo wyczerpania wszelkich dostępnych środków nie da się zaspokoić potrzeb odbiorców gazu, przedsiębiorstwa muszą niezwłocznie poinformować operatora systemu przesyłowego gazowego i samych odbiorców o możliwości wystąpienia zakłóceń.

d4ck2ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ck2ox
Więcej tematów