Trwa ładowanie...
15-12-2016 14:45

Sejm przegłosował reformę edukacji. Co czeka uczniów i nauczycieli?

Reforma edukacji, która od miesięcy wzbudzała kontrowersje nie tylko wśród polityków opozycji, powoli staje się faktem. Sejm przyjął ustawę, teraz czeka ona jeszcze tylko na zgodę Senatu i podpis prezydenta, ale to już czysta formalność. Zmiany rozpoczną się od września 2017 roku. PiS argumentował, że jest to "powrót do polskiej szkoły sprzed siedemnastu lat, do normalnej polskiej szkoły". Co czeka uczniów, ich rodziców i nauczycieli? Zobaczcie najważniejsze zmiany.

Sejm przegłosował reformę edukacji. Co czeka uczniów i nauczycieli?Źródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d47tafr
d47tafr

Gimnazja zostaną zlikwidowane

W miejsce obecnie istniejących szkół powstaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe, które zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe.

Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018

Wówczas uczniowie kończący w roku 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej i zacznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie prowadzona rekrutacja.

W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 roku w ustroju szkolnym przestaną istnieć gimnazja.

Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 roku. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.

d47tafr

Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020, a zakończyć się mają w roku 2023/2024.

W roku szkolnym 2019/2020 w klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia edukację rozpoczną dzieci kończące klasę III gimnazjum i dzieci kończące klasę VIII szkoły podstawowej. Uczniowie kończący gimnazjum będą kształcili się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach, natomiast dzieci kończące VIII klasę szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum.

Uczniowie będą mogli także kontynuować naukę w I klasie branżowej szkoły I stopnia.

Zamiast testu gimnazjalnego - egzamin

Na zakończenie 8-letniej szkoły podstawowej uczniowie będą pisać egzamin z trzech przedmiotów obowiązkowych: polski, matematyka i język obcy oraz egzamin z jeszcze jednego przedmiotu. Do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia i historii. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do szkoły ponadpodstawowej.

d47tafr

Co ze szkołami dwujęzycznymi?

Kształcenie dwujęzyczne będzie mogło być prowadzone w klasie VII i VIII oraz w liceach ogólnokształcących. Obecnie klasy dwujęzyczne i międzynarodowe są w gimnazjach i liceach. Przy liceach prowadzących kształcenie dwujęzyczne będą mogły być tworzone "klasy zerowe" dla uczniów, którzy będą chcieli się uczyć w takim trybie, ale nie mogli chodzić do klas dwujęzycznych w szkole podstawowej.

Nowa podstawa programowa

W grudniu ministerstwo edukacji opublikowało projekt nowej podstawy programowej dla 8-letniej szkoły podstawowej. Wśród założeń między innymi: pierwszy język obcy od I klasy szkoły podstawowej, drugi od VII, historia od IV klasy, geografia i biologia od V klasy, chemia i fizyka od VII klasy, wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa w VIII klasie.

Do szkół trafi wychowanie patriotyczne. "Istotne jest kształtowanie postaw patriotycznych, obywatelskich, poczucia tożsamości i świadomości narodowej, kulturowej i indywidualnej" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

(fot. men.gov.pl)
Źródło: (fot. men.gov.pl)

oprac. Marek Grabski

d47tafr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47tafr
Więcej tematów