Sejm przeciwko uchyleniu immunitetu Dzikowskiemu
Sejm opowiedział się przeciwko uchyleniu immunitetu posłowi PO Waldy Dzikowskiemu. Wystąpiła o to prokuratura w związku z podejrzeniem posła o korupcję w czasach, gdy był wójtem gminy Tarnowo Podgórne.
Przeciwko odebraniu immunitetu Dzikowskiemu głosowało 213 posłów. Za było 146. 15 posłów wstrzymało się od głosu. Uchylenie immunitetu wymaga większości co najmniej 231 głosów.
Przeciwna uchyleniu immunitetu posłowi PO była komisja regulaminowa i spraw poselskich.
O uchylenie immunitetu Dzikowskiego wystąpiła Prokuratura Krajowa. Na początku października "Rzeczpospolita" napisała, że w czasie, kiedy Dzikowski był wójtem gminy Tarnowo Podgórne, poznański przedsiębiorca budowlany Marek Trzmielewski z wdzięczności za wygrane przetargi przebudował obecnemu politykowi PO dom.
Według gazety, w latach 1997-1998 przedsiębiorca wygrał przetargi na łączną kwotę 5 mln zł, a przebudowa domu Dzikowskiego kosztowała 50 tys. zł.
W połowie listopada Dzikowski wszystkiemu zaprzeczył i powiedział, że wystąpił do Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu o przesłuchanie jego i jego rodziny w charakterze świadków.
W sejmowej debacie w sprawie immunitetu Dzikowski powiedział, że wniosek o uchylenie mu immunitetu jest nieuzasadniony. Podkreślił, że wniosek nie zasługuje na pozytywne rozpatrzenie, a on sam czuje się pomówiony.
Poseł zapewnił jednocześnie, że w każdej chwili jest gotów złożyć w prokuraturze stosowne wyjaśnienia.