PolskaSejm: projekt LPR ws. komisji śledczej - do dalszych prac

Sejm: projekt LPR ws. komisji śledczej - do dalszych prac

Projekty uchwał autorstwa PiS oraz LPR
przewidujące powołanie komisji śledczych badających sektor bankowy
trafiły do dalszych prac parlamentarnych - zdecydował Sejm. Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektów. Projektami zajmie się jeszcze przed południem komisja ustawodawcza.

15.03.2006 | aktual.: 15.03.2006 09:51

Wniosek o odrzucenie projektów zgłosiła Platforma Obywatelska. Podczas środowego głosowania za odrzuceniem projektu PiS głosowało 165 posłów przeciw było 237, nikt się nie wstrzymał od głosu. Z kolei odrzucenie projektu uchwały autorstwa LPR poparło 166 posłów, przeciw było 244, a jeden wstrzymał się od głosu.

Według projektu PiS, komisja śledcza miałaby zbadać działania prezesa NBP i KNB jako organów nadzoru bankowego. Komisja miałaby też ocenić prawidłowość i efektywność działania Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, a także zarządu NBP i prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

LPR złożyła wniosek o powołanie komisji śledczej do zbadania działań ministrów odpowiedzialnych za decyzje dotyczące prywatyzacji i przejęć w sektorze bankowym oraz działań NBP i KNB w zakresie wydawania zezwoleń na przekształcenia kapitałowe w sektorze bankowym w latach 1989-2006.

Do dalszych prac w komisjach sejmowych: finansów publicznych i skarbu państwa trafiły również - projekty rezolucji autorstwa LPR oraz PiS w sprawie prac Komisji Nadzoru Bankowego. Komisje zbiorą się w środę przed południem.

Marszałek Sejmu Marek Jurek zwrócił się do obu komisji o przygotowanie sprawozdania ze swych prac nad projektami rezolucji, tak, aby głosowanie w tej sprawie mogło odbyć się jeszcze ok. godz. 13.00. LPR w swoim projekcie proponuje, aby Sejm wezwał Komisję Nadzoru Bankowego "do przestrzegania prawa i respektowania interesu Rzeczypospolitej Polskiej".

Z kolei w projekcie rezolucji autorstwa PiS czytamy, że "Sejm z głębokim niepokojem" podchodzi do wydarzeń, które miały miejsce 8 marca 2006 r., a w szczególności "do bezpodstawnego wyłączenia podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Cezarego Mecha i niedopuszczenia do udziału w charakterze strony ministra skarbu państwa". W opinii wnioskodawców rezolucji, oznacza to ingerencję prezesa NBP Leszka Balcerowicza, jako przewodniczącego KNB w uprawnienia Rady Ministrów.

"Sejm apeluje do KNB o dotrzymanie najwyższej staranności przy podjęciu decyzji w przedmiocie zgody na wykonywanie praw i głosów z akcji BPH przez UniCredito Italiano" - czytamy w projekcie PiS.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)