Sejm potępi fałszerstwa na Ukrainie?
Klub Prawa i Sprawiedliwości chce, by Sejm potępił sfałszowanie ukraińskich wyborów przez ekipę rządzącą oraz poparł ponowne przeliczenie głosów, oddanych w tych wyborach, pod kontrolą międzynarodową. Projekt uchwały w sprawie wyborów prezydenckich na Ukrainie PiS złożył w Sejmie.
23.11.2004 | aktual.: 23.11.2004 12:53
Szef klubu PiS Ludwik Dorn oświadczył na konferencji prasowej, że jego klub chce, by Sejm zaczął zajmować się tym projektem najpóźniej w środę. PiS spodziewa się "bardzo szerokiego poparcia" dla tej inicjatywy w Sejmie.
Zależy nam na tym, by polski Sejm reagował tutaj szybko i zdecydowanie, bo w tej chwili jest moment przełomowy, historyczny, rozstrzygają się w jakimś zakresie losy Europy Wschodniej - argumentował Dorn.
Jak podkreślił, sytuacja na Ukrainie ma charakter niesłychanie dynamiczny. Jego zdaniem, na tyle, na ile Polska może wspomóc ruch demokratyczny, obywatelski i patriotyczny, który w tej chwili walczy o podanie prawdziwego wyniku wyborów, to powinna to robić.
Zadeklarował, że klub PiS jest gotowy uzupełnić projekt uchwały - gdyby sytuacja na to wskazywała - o przestrogę przeciwko użyciu rozwiązań siłowych przeciwko społeczeństwu.
Według wiceprezesa partii Marka Jurka, sprawie wyborów na Ukrainie Polska nie może milczeć. Co więcej, trzeba zachęcać również instytucje europejskie do zabrania głosu - uważa.
W tej sprawie będziemy oczekiwali takiego samego stanowiska od rządu polskiego. Nie można władzy, która opiera swoją pozycję na fałszerstwach wyborczych, traktować jak władzę mogącą pełnoprawnie reprezentować swoje państwo w stosunkach międzynarodowych - zaznaczył.
W rozmowie z PAP Jurek zapowiedział, że klub PiS weźmie we wtorek wieczorem udział w demonstracji przed Ambasadą Ukraińską w Warszawie.
W projekcie uchwały PiS czytamy m.in.: "Sejm RP potępia nadużycia i fałszerstwa wyborcze popełnione przez obóz władzy w czasie wyborów prezydenckich na Ukrainie przeciwko kandydaturze Wiktora Juszczenki".
Napisano w nim również, że "pamiętając o solidarności, jakiej doświadczyliśmy w czasie, w którym Polska pozbawiona była niepodległości i swobód obywatelskich, nie możemy pozostawać obojętni wobec działań drastycznie naruszających zasady demokracji i prawa Ukraińców do wolnego decydowania o przyszłości swojego państwa".
W projekcie uchwały wyrażono też poparcie dla dokonań i dorobku sił patriotycznych i demokratycznych na Ukrainie dążących do trwałej obecności swojego kraju w strukturach europejskich i atlantyckich. "Sejm RP przypomina, że poparcie dla niepodległej i demokratycznej Ukrainy jest jednym z najważniejszych zadań polityki zagranicznej Rzeczypospolitej" - podkreślono.
Ponadto w projekcie wyrażono "wielkie uznanie" dla pracy przedstawicieli OBWE, obserwatorów Rady Europy i Parlamentu Europejskiego, dzięki którym międzynarodowa opinia publiczna została poinformowana o wielu nadużyciach i fałszerstwach wyborczych. "Wysiłek przedstawicieli organizacji międzynarodowych stanowi przykład solidarności narodów miłujących wolność i zasady prawne właściwe cywilizacji Zachodu" - głosi projekt PiS.