PolskaSejm podejmie decyzję ws. zaostrzenia przepisów aborcyjnych

Sejm podejmie decyzję ws. zaostrzenia przepisów aborcyjnych

W piątek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zdecydują w bloku głosowań ws. prezydenckiego projektu dot. m.in. referendów lokalnych, obywatelskiego projektu zaostrzającego przepisy aborcyjne oraz projektu ustawy dot. Mieszkania dla Młodych (MdM).

Sejm podejmie decyzję ws. zaostrzenia przepisów aborcyjnych
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

27.09.2013 | aktual.: 27.09.2013 09:39

Podczas czwartkowych debat w Sejmie zgłoszono wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu w sprawie m.in. referendów lokalnych, a także obywatelskiego projektu zaostrzającego przepisy dotyczące przerywania ciąży.

Odrzucenia prezydenckiej propozycji ws. samorządów chcą przedstawiciele klubów PiS, RP i SP. Z największą krytyką w trakcie debaty w Sejmie spotkał się zapis dotyczący podniesienia progu w referendum dot. odwołania władz lokalnych. Referenda lokalne według projektu byłyby ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób - obecnie referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

Wyjątkiem w propozycji jest referendum w sprawie odwołania władz samorządowych wyłonionych w wyborach bezpośrednich - dla jego ważności konieczna byłaby frekwencja nie mniejsza niż w czasie wyborów. Obecnie referendum takie jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w głosowaniu.

Posłowie zdecydują też w sprawie obywatelskiego projektu zaostrzającego ustawę antyaborcyjną; posłowie PO, SLD i RP podczas czwartkowej debaty postulowali odrzucenie go w pierwszym czytaniu, z kolei PiS, PSL i SP chcą nad nim dalszych prac w komisji.

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wprowadza zakaz tzw. aborcji eugenicznej, czyli w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Pro - prawo do życia. Zebrano pod nim ponad 400 tys. podpisów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)