Sejm podejmie decyzję ws. zaostrzenia przepisów aborcyjnych
W piątek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zdecydują w bloku głosowań ws. prezydenckiego projektu dot. m.in. referendów lokalnych, obywatelskiego projektu zaostrzającego przepisy aborcyjne oraz projektu ustawy dot. Mieszkania dla Młodych (MdM).
Podczas czwartkowych debat w Sejmie zgłoszono wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu w sprawie m.in. referendów lokalnych, a także obywatelskiego projektu zaostrzającego przepisy dotyczące przerywania ciąży.
Odrzucenia prezydenckiej propozycji ws. samorządów chcą przedstawiciele klubów PiS, RP i SP. Z największą krytyką w trakcie debaty w Sejmie spotkał się zapis dotyczący podniesienia progu w referendum dot. odwołania władz lokalnych. Referenda lokalne według projektu byłyby ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób - obecnie referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.
Wyjątkiem w propozycji jest referendum w sprawie odwołania władz samorządowych wyłonionych w wyborach bezpośrednich - dla jego ważności konieczna byłaby frekwencja nie mniejsza niż w czasie wyborów. Obecnie referendum takie jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w głosowaniu.
Posłowie zdecydują też w sprawie obywatelskiego projektu zaostrzającego ustawę antyaborcyjną; posłowie PO, SLD i RP podczas czwartkowej debaty postulowali odrzucenie go w pierwszym czytaniu, z kolei PiS, PSL i SP chcą nad nim dalszych prac w komisji.
Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wprowadza zakaz tzw. aborcji eugenicznej, czyli w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Pro - prawo do życia. Zebrano pod nim ponad 400 tys. podpisów.