PolskaSejm o wyborach na wójta i burmistrza

Sejm o wyborach na wójta i burmistrza

Posłowie przyjęli w czwartek senacką
propozycję, która umożliwia równoczesne kandydowanie na wójta
(burmistrza, prezydenta miasta) i na radnego w tej samej gminie.

20.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Sejm przyjął większość z ponad czterdziestu poprawek Senatu do ustawy, na mocy której odbędą się bezpośrednie wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (w gminie, której władze mają siedzibę w mieście, funkcję wójta sprawuje burmistrz; w mieście liczącym ponad 100 tys. mieszkańców - prezydent miasta).

Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Przyjmując propozycję Senatu, posłowie zdecydowali, że kandydat na wójta będzie mógł kandydować na radnego we wszystkich szczeblach samorządu.

Sejm umożliwiając startowanie równocześnie na wójta i radnego w tej samej gminie, uzupełnił przepis mówiący, że kandydat na wójta w danej gminie może kandydować do rady innej gminy, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego.

Posłowie przyjęli także poprawkę ustalającą, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie nadal składał oświadczenia o swoim stanie majątkowym wojewodzie, a nie kierownikowi urzędu czyli sobie.

Sejm poparł także propozycję Senatu, dodającą obok wójta również burmistrza i prezydenta miasta do katalogu osób zobowiązanych do zgłaszania określonych informacji do Rejestru Korzyści.

Zgodnie z kolejną przyjętą przez Sejm senacka poprawką przewidującą, że w sytuacji gdy dwóch lub więcej kandydatów otrzyma tę samą liczbę głosów uprawniających do udziału w drugiej turze, o dopuszczeniu kandydata do wyborów w ponownym głosowaniu rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większą liczbę głosów. Jeżeli liczba tych obwodów byłaby równa - rozstrzygać ma losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą.

Sejm poparł też propozycję Senatu, aby kandydatów na wójta zgłaszało się do gminnej komisji wyborczej najpóźniej do godz. 24.00. w 25 dniu, a nie jak poprzednio w 30 dniu przed dniem wyborów.

Posłowie opowiedzieli się także za tym, aby do finansowania komitetów wyborczych stosowano odpowiednio przepisy ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich.

Sejm odrzucił natomiast poprawkę dodającą koalicje stowarzyszeń oraz organizacji społecznych do katalogu organizacji, mających prawo do zgłaszania kandydata na wójta.

Zgodnie z ustawą, wójt ma być jednoosobową władzą wykonawczą gminy i ma przejąć kompetencje dotychczasowego zarządu gminy.

Według ustawy, wójtem zostaje ten kandydat, który uzyska ponad połowę głosów. Gdy żaden z kandydatów nie otrzyma takiego poparcia, po dwóch tygodniach zorganizowana ma być druga tura wyborów, do której przechodzić będą dwaj kandydaci z największym poparciem z pierwszego głosowania. (iza)

wyboryburmistrzgmina
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)