Trwa ładowanie...
dg1qj8f

Sejm o reformie w specsłużbach

Trzy opozycyjne kluby - Plaformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Ligi Polskich Rodzin - wniosły w środę o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy o reorganizacji służb specjalnych. Kluby koalicyjne i Samoobrona są za przesłaniem projektu do dalszych prac w Sejmie.

dg1qj8f
dg1qj8f

Projekt przewiduje rozwiązanie Urzędu Ochrony Państwa i powołanie w jego miejsce dwóch agencji: kontrwywiadowczej - nazwanej Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego - i agencji wywiadu. Obie agencje przejęłyby także część kompetencji wojskowego wywiadu choć Wojskowe Służby Informacyjne - okrojone - miałyby pozostać.

Uzasadniający projekt w imieniu rządu Zbigniew Siemiątkowski powiedział, że celem ustawy jest zapewnienie skuteczniejszego działania służb. Chcemy zbudować służby specjalne sprawne, nowoczesne, ponadpartyjne i choć tajne to przejrzyste - powiedział Siemiątkowski.

Opozycja zarzucała, że proponowana reforma nie zrealizuje tych celów. Zdaniem Konstantego Miodowicza z Platformy Obywatelskiej, projekt ustawy to "gniot", a zmiany i nowa struktura oznaczają - według niego - osłabienie służb specjalnych.

Miodowicz, a także Zbigniew Wasserman z Prawa i Sprawiedliwości i Antoni Macierewicz z Ligi Polskich Rodzin mówili, że projekt - zamiast służby odpolitycznić - uczyni z nich narzędzie w rękach SLD. Wyrażali też obawy, że reorganizacja służb specjalnych stanie się okazją do przyjęcia dawnych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, odrzucenia funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, którzy pracę zaczęli po 1990 roku.

Głosowanie w sprawie rządowego projektu ustawy odbędzie się najprawdopodobniej w czwartek. (aka)

dg1qj8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg1qj8f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj