Sejm o przedłużeniu programu lokali dla bezdomnych
Sejm debatował nad przedłużeniem o
rok pilotażowego programu tworzenia lokali socjalnych i noclegowni
dla bezdomnych i przeznaczeniem na ten cel dodatkowych środków.
Nie sprecyzowano jednak jaka kwota na ten cel zostałaby
przeznaczona, ani skąd ma pochodzić.
Uchwalona przez Sejm w roku ubiegłym ustawa o finansowym wsparciu tworzenia w latach 2004-2005 lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustanowiła program pilotażowy z budżetem 50 mln zł.
Projekt jej nowelizacji przewiduje, że program trwałby do 31 grudnia 2006 roku. Pozwoli to - jak napisano w uzasadnieniu - "przeznaczyć na dofinansowanie budownictwa socjalnego środki, jeżeli takie znajdą się w budżecie (np. w wyniku mniejszych wydatków na inne cele)".
Nie sprecyzowano o jaką kwotę może chodzić, ani skąd środki te mają pochodzić. Wiceminister polityki społecznej Cezary Miżejewski powiedział, że ewentualne przyjęcie tego projektu "daje możliwość zaplanowania" w budżecie na rok przyszły "niezbędnych środków budżetowych na ten cel".
Za projektem, zgłoszonym przez SLD, opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne. W trakcie drugiego czytania zgłoszono poprawki, wobec czego projekt ponownie trafi do sejmowych komisji.
Pilotaż dot. lokali dla bezdomnych funkcjonuje od 2004 roku i przewiduje dofinansowanie do 35 proc. tworzenia przez gminy lokali socjalnych i noclegowni (resztę wpłacają gminy). O tym, czy dofinansowanie zostanie przyznane, decyduje specjalna komisja, powołana w Ministerstwie Infrastruktury. Dotację przyznano 142 wnioskodawcom. Łącznie ma powstać 3200 lokali socjalnych i 665 miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych.
Projekt nowelizacji przewiduje możliwość dofinansowania wniosków, które komisja oceniła pozytywnie, a które nie otrzymały dotacji; było ich 220.
W Polsce jest ponad 45 tys. bezdomnych i od 300 do 500 tys. osób zagrożonych bezdomnością. (js)