Sejm nie poparł wniosku o odrzucenie ustawy dot. służby zdrowia
Sejm nie zgodził się głosowaniu na odrzucenie projektu ustawy wprowadzającej reformę
systemu ochrony zdrowia. O odrzucenie wnioskował klub PiS.
Przeciw wnioskowi PiS opowiedziało się 231 posłów, za głosowało 176; 8 wstrzymało się od głosu.
Bolesław Piecha wyraził obawę, że projekt może być niezgodny z prawem UE. Jak mówił wcześniej, chodzi o pomoc publiczną, którą mają otrzymać przekształcane szpitale. Poseł PiS stwierdził, że opinia Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej jest w tej sprawie "zawiła i niejednoznaczna". Nikt nie konsultował tego planu z Komisją Europejską- zaznaczył Piecha.
Projekt ustawy wprowadzającej reformy systemu ochrony zdrowia określa szczegółowe zasady przekształcenia zoz-ów w spółki. Zakłada m.in. możliwość umorzenia zobowiązań publicznoprawnych zoz- om przekształcającym się w spółki kapitałowe (chodzi o zobowiązania na dzień 31 grudnia 2007 r.).
W projekcie znajduje się zapis mówiący, że w planie naprawczym, sporządzanym przez zoz w celu skorzystania z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych, może znaleźć się ograniczenie dostępności i jakości świadczeń medycznych. Warunkiem jest określenie sposobu i formy zapewnienia pacjentom tych świadczeń. Wymaga to także opinii wojewody, gminy i powiatu, na terenie których znajduje się zoz.
Przekształcenie szpitali w spółki ma odbywać się bez pakietów socjalnych dla pracowników. W projekcie znalazły się zapisy gwarantujące pracownikom zatrudnienie w przekształconej placówce, jednak nie określają one warunków zatrudnienia w spółce.
Plan naprawczy sporządzony przez zoz ma akceptować lub odrzucać Bank Gospodarstwa Krajowego. To od jego opinii uzależniono możliwość korzystania przez szpitale przekształcające się w spółki z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych.
Klub Lewicy zgłosił do ustawy wprowadzającej poprawkę, która zakłada, że spółki kapitałowe prowadzące zakłady opieki zdrowotnej otrzymają ich nieruchomości tylko w dzierżawę. Poprawka zyskała pozytywna rekomendację komisji zdrowia.