PolskaSejm i Senat uczciły 30. rocznicę wyboru Jana Pawła II

Sejm i Senat uczciły 30. rocznicę wyboru Jana Pawła II

W czwartek senatorowie przyjęli przez aklamację uchwałę
upamiętniającą 30. rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na
papieża.

16.10.2008 | aktual.: 16.10.2008 10:51

16 października przypada 30. rocznica wyboru Jana Pawła II. Wybrany w trzecim dniu konklawe kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. R

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wielkiemu Polakowi, Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II oraz wyraża wdzięczność za świadectwo życia i wartości, które przekazał w swoim nauczaniu" - głosi uchwała.

"Wyrażamy nadzieję, że spełnią się prośby wiernych - Santo subito - ponawiane od dnia Jego odejścia do domu Ojca, i Sługa Boży Papież Jan Paweł II zostanie wkrótce wyniesiony na ołtarze" - czytamy.

Podczas przyjmowania uchwały na sali obecni byli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk oraz inni przedstawiciele kościoła katolickiego.

Senatorowie uznali, że postawie Jana Pawła II zawdzięczamy w ogromnej mierze "upadek muru dzielącego Europę" i "powrót Polski do rodziny wolnych narodów zjednoczonej Europy".

"Pamiętamy jego słowa: Solidarność to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. Nie może być walka silniejsza niż solidarność" - napisali senatorowie.

Jak podkreślili, zwracając się do nas polityków, na których ciąży szczególna odpowiedzialność za wolność i niepodległość ojczyzny, papież upominał, że jedynym celem naszych działań powinno być dobro człowieka i dobro wspólne, a nie grupowe czy indywidualne korzyści.

Według senatorów otrzymaliśmy wyjątkowy dar - "dar życia w tych samych czasach, w których żył Jan Paweł II, dar słuchania Jego słów i czerpania z Jego nauk".

"U podstaw Jego nauczania znajdowało się zawsze wielkie umiłowanie człowieka, podkreślanie jego niezbywalnej godności i wynikających z tego praw osoby ludzkiej. Powtarzał nam, że jedynie na fundamencie prawdy i wolności, cywilizacji miłości, obrony godności każdego człowieka i każdego życia może istnieć trwały pokój wewnętrzny i zewnętrzny" - napisali senatorowie.

Według Senatorów, papież pokazał, "jak można budować wspólnotę, nie wyrzekając się własnej wiary, miłości do własnego narodu, nie rezygnując z obrony własnego systemu wartości, a jednocześnie obdarzając szacunkiem wyznawców innych religii, przedstawicieli innych narodów i kultur".

Senatorowie przypomnieli także słowa Jana Pawał II, które wygłosił w polskim parlamencie w czerwcu 1999 roku: "Wydarzenia w Polsce sprzed dziesięciu lat stworzyły historyczną szansę, by kontynent europejski, porzuciwszy ostatecznie ideologiczne bariery, odnalazł drogę ku jedności. Mówiłem o tym wielokrotnie, rozwijając metaforę dwóch płuc, którymi winna oddychać Europa, zespalając w sobie tradycje Wschodu i Zachodu."

Również Sejm uczcił 30. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II specjalną uchwałą.

"Walcząc o ludzką godność i wolność, bronił praw człowieka, dla milionów ludzi w Polsce i na świecie stał się przewodnikiem duchowym, wzorem i najwyższym autorytetem" - podkreślono w dokumencie.

Przypomniano w nim, że 16 października 1978 roku "słowa 'Habemus Papam' miały szczególne znaczenie dla naszej ojczyzny, odnosiły się bowiem do wyboru na Stolice Piotrową pierwszego w historii Polaka - kardynała Karola Wojtyły".

"Sejm, pragnąc uczcić 30. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II, wyraża powszechnie podzielane przekonanie, że wybór ten otworzył nową epokę w dziejach Kościoła, Polski i świata" - napisano w uchwale.

Zwrócono w niej także uwagę, że Ojciec Święty "miał ogromny wpływ na dzieje Polski i Polaków". Jak podkreślono, dawał nadzieję, wspierał "Solidarność" i budowę demokratycznej Polski, a także opowiadał się za wejściem naszego kraju do Wspólnoty Europejskiej.

"Jego pielgrzymki do ojczyzny pozostają wciąż w żywej i wdzięcznej pamięci Polaków, a wezwania 'Nie lękajcie się!' czy 'Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!' napełniały serca otuchą i odwagą" - napisano w uchwale.

"Ojciec Święty przyczynił się do upadku komunizmu, a także odzyskania niepodległości i wolności narodów. Walcząc o ludzką godność i wolność, bronił praw człowieka, dla milionów ludzi w Polsce i na świecie stał się przewodnikiem duchowym, wzorem ' najwyższym autorytetem" - głosi uchwała.

W czwartek rano w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży odprawiona została msza święta w związku z rocznicą, a marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wraz wicemarszałkami Sejmu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w parlamencie w 1999 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)