PolskaSejm Dzieci i Młodzieży zakończył obrady

Sejm Dzieci i Młodzieży zakończył obrady


Zwiększenia liczby zajęć wychowawczych, spotkań z ludźmi, którzy przeciwdziałają alkoholizmowi, narkomanii i przemocy oraz zwiększenia funduszy na programy pomocy dla uzależnionych - domagali się posłowie Sejmu Dzieci i Młodzieży. W głosowaniu wzięło udział 432 młodych posłów. Sejm obradował pod hasłem: "Szkoła - przyjaznym i bezpiecznym środowiskiem".

01.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W piątek w siedzibie Sejmu w Warszawie odbyła się VII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. 460 młodych posłów wybranych w drodze konkursu debatowało nad tym, co zrobić, aby szkoła była miejscem przyjaznym i bezpiecznym. Podczas pierwszej części obrad młodzi posłowie dyskutowali o przemocy w szkole, o narkomanii i alkoholizmie wśród uczniów.

Według Lidii Skrobowskiej z Lubartowa, kontakty z alkoholem i innymi nałogami mają już 13-latkowie. Jej zdaniem przyczyny leżą m.in. w kontaktach z nauczycielami, którzy traktują oceny jak rodzaj represji. Skrobowska proponuje też zamienić "suchą prelekcję", jaką wygłasza nauczyciel, na - przynajmniej dwa razy w miesiącu - ciekawy film fabularny. Oczywiście taki, który dotyczyłby alkoholizmu lub narkomanii.

Małgorzata Majdańska z Siedlec uznała, że przemoc w młodych ludziach wywołują m.in. filmy w telewizji, ostra muzyka, moda i żądza posiadania. Należy ciągle mówić o tym, że agresja jest zła. Uświadamiać, że nie jest ona sposobem na życie. Szkoła powinna pomóc młodym kształtować właściwą hierarchię wartości - powiedziała Majdańska.

W poprzednich latach w trakcie sesji dzieci i młodzież dyskutowali m.in. o reformie edukacji i dążeniu Polski do Unii Europejskiej.

Do parlamentu dzieci i młodzieży specjalne przesłanie z okazji Dnia Dziecka wystosowali obradujący w Krakowie premierzy Grupy Wyszehradzkiej z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Podkreślają w nim, że XXI wiek należy do dzieci i młodzieży, bowiem to z sumy ich pomysłów na przyszłość wyrośnie obraz nowego wieku na Ziemi.

Podkreślają także, że młode pokolenie wkracza w świat, który niesie ze sobą więcej szans niż kiedykolwiek dotąd. Dzisiejszy świat to świat otwartych granic, szerokiego dostępu do wiedzy i świat wolności. Wspólnym zaś obowiązkiem wszystkich ludzi, w tym także dzieci i młodzieży jest dostrzeganie potrzeb innych.

Premierzy zwracają się do młodych ludzi, by pielęgnowali język, sztukę, tradycję narodową, a także, by dbali o własne zdrowie i poszerzali wiedzę. Świat stoi przed wami otworem -podkreślają.(ck)(aka)

sejmdziecimłodzież
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)