Sejm: debata nad trybem wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu Lizbońskiego
W Sejmie trwa debata nad projektem uchwały w sprawie trybu wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu Lizbońskiego. W czwartek rano zaplanowane jest głosowanie w tej sprawie. Przyjęcie tej uchwały otwiera drogę, by na następnym posiedzeniu Sejmu posłowie mogli zająć się projektem ustawy, która upoważni prezydenta do złożenia podpisu kończącego proces ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.
W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Wraz z tekstem traktatu został on przekazany do Sejmu i Senatu.
Zaproponowany przez Prezydium Sejmu projekt uchwały zakłada, że Traktat Lizboński byłby ratyfikowany zgodnie z art. 90. konstytucji, który przewiduje, że Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.
Ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Kowal: potrzeba szerszej debaty
Były wiceszef MSZ Paweł Kowal (PiS) wezwał rząd do przeprowadzenia większej debaty społecznej na temat Traktatu Lizbońskiego. Dziś jest potrzeba debaty i myślę, że większa powinna być rola rządu, szczególnie UKIE, by tę debatę społeczną też nieco animować, by odpowiadać na trudne pytania - mówił Kowal. By z szacunkiem odnieść się także do tych, którzy mają wątpliwości, bo przecież te wątpliwości rodzą się z troski o kraj - ocenił poseł PiS.
Kowal przypomniał, że Polska bardzo aktywnie uczestniczyła na forum UE w dyskusjach nad tym traktatem. Jak mówił, w poprzedniej jeszcze kadencji Sejmu składał on szczegółowe sprawozdania na temat przebiegu debaty i postulatów, które zgłaszała Polska.
Poseł PiS podkreślił, że polska delegacja pod kierownictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego miała okazję "w pełni zaistnieć" w tej dyskusji politycznej, przywożąc do Brukseli nasze postulaty i nasze oczekiwania.
W ocenie Kowala, jeżeli "doradcą dobrej polityki jest realizm", to można powiedzieć "z otwartą przyłbicą i radością", że polskie postulaty zostały spełnione zarówno w kwestiach instytucjonalnych, jak i sprawach szczególnie ważnych dla nas, które będą pozwalały, aby rola Polski w UE była większa.
Tyszkiewicz: Traktat jest sukcesem, który ma wielu ojców
Klub PO opowiada się za wyrażeniem zgody na ratyfikację Traktatu Lizbońskiego w trybie parlamentarnym, czyli za szybką drogą ratyfikacji - powiedział poseł Platformy Robert Tyszkiewicz.
Poseł zwrócił uwagę, że wszystkie kraje UE, które do tej pory ratyfikowały Traktat, zrobiły to nie w drodze referendum, ale w głosowaniu przez parlament.
Tyszkiewicz wyraził satysfakcję, że decyzja w prezydium Sejmu w sprawie projektu uchwały dotyczącej trybu ratyfikacji Traktatu zapadła jednogłośnie.
Trudno oczekiwać innego stanowiska w sytuacji, kiedy mówimy o dokumencie, który wynegocjował prezydent Lech Kaczyński i poprzedni premier Jarosław Kaczyński, a podpisał obecny premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski - podkreślił Tyszkiewicz. Można powiedzieć, że Traktat jest sukcesem, który ma wielu ojców - dodał.
Grzyb: nie ograniczać debaty do ścian parlamentu
Andrzej Grzyb (PSL) powiedział, że debata w Sejmie powinna rozpocząć szeroką społeczną dyskusję na temat traktu.
Podkreślił, że jednomyślność Prezydium w sprawie tej uchwały to rzadkość, a jego klub popiera zaproponowany w niej tryb. Zaapelował też o nieograniczanie debaty nad traktatem do ścian parlamentu.
Jednym z tematów wartych przedyskutowania, o których mówił Grzyb, jest ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego.
To jest również okazja - ta dzisiejsza debata - do odpowiedzenia sobie na pytanie, jaka będzie ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego - mówił.
Według Grzyba, warto rozmawiać również o samym traktacie, który jako kolejny dokument tego typu, zasadniczo zmieni sposób funkcjonowania Unii. Komorowski: Traktat to sukces Europy, a w 1/27 sukces Polski
Polacy wiedzą, że członkostwo naszego kraju w UE dobrze służy naszym interesom, a pogłębiająca się integracja stanowi inwestycję w lepszą przyszłość naszych dzieci i wnuków - mówił marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przedstawiając projekt uchwały.
Jak podkreślił, zreformowana Unia Europejska, która stawia obywatela w centrum swoich działań i opiera się na zasadach lojalności współpracy, solidarności odpowiada naszej, polskiej wizji UE i skutecznie przygotowuje Unię do realizacji postawionych przed nią ambitnych celów.
Marszałek przekonywał, że Traktat Lizboński to sukces Europy, a na miarę polskiego członkostwa to także 1/27 sukcesu Polski.