Trwa ładowanie...

Sejm. Burza ws. RPO. Jest decyzja komisji

Sejm. Komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Piotra Wawrzyka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Posiedzenie trwało 6 godzin.
Share
Sejm. Burza ws. RPO. Jest decyzja komisji
Sejm. Burza ws. RPO. Jest decyzja komisjiŹródło: PAP
d13f3zy

Za rekomendacją dla Wawrzyka było 14 członków komisji, 10 głosowało przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz i Roberta Gwiazdowskiego oceniono negatywnie. Za pozytywną opinią dla Rudzińskiej-Bluszcz głosowało 10 posłów z komisji, 14 było przeciw, a jedna osoba się wstrzymała. Natomiast za rekomendacją dla kandydatury Gwiazdowskiego głosował jeden poseł, 22 było przeciw, zaś jeden się wstrzymał od głosu.

Wcześniej posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na RPO. Jedyną kandydatką zgłoszoną przez kluby KO i Lewicy była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jednak jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło PiS.

d13f3zy

Szczepienia na COVID-19. Michał Dworczyk odpowiada KE

Sejm. Burza ws. RPO. Kto za Bodnara?

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika (ma miesiąc na podjęcie decyzji - przyp. red.), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła na początku września. Jednak zgodnie z ustawą o RPO, nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13f3zy

Podziel się opinią

Share
d13f3zy
d13f3zy
Więcej tematów