Trwa ładowanie...
d1llyep

Sędziowie z Krakowa mówią "nie" Ziobrze. Przyjęli uchwałę

Sędziowie z Krakowa nie zgodzili się na powołaną przez ministra Zbigniewa Ziobrę prezes Sądu Okręgowego i wybrali swoich członków kolegium SO. Przyjęli również uchwałę w obronie zwolnionego sędziego Waldemara Żurka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sędziowie: wielki krok w stronę powrotu do czasów PRL
Sędziowie: wielki krok w stronę powrotu do czasów PRL (PAP/EPA, Fot: Adam Warżawa)
d1llyep

Sędziowie w ramach protestu przeciw zmianom wprowadzanym przez PiS przyszli na poniedziałkowe zgromadzenie ubrani na czarno. Wybrali sześciu swoich członków kolegium Sądu Okręgowego, w tym sędziego Żurka. Głosowało za nimi 80 na 106 uprawnionych.

Kandydaci zgłoszeni przez nowe władze sądu odpadli, choć podczas spotkania wspierał ich wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Nowa wiceprezes SO Katarzyna Wysokińska-Walenciak dostała 20 głosów, a pozostali zaledwie po kilka.

Krakowscy sędziowie przyjęli też uchwałę ws. sędziego Waldemara Żurka. Podziękowali mu za pracę rzecznika oraz dotychczasowe działania w obronie niezawisłości sądów.

d1llyep

W dokumencie przypomnieli, że sędzia jest od dwóch lat nękany przez organy ścigania, oczerniany przez media publiczne, a służby nachodzą jego starszych rodziców czy sąsiadów. Zaznaczyli również, że Żurka odwołano ze stanowiska rzecznika bez zgody kolegium SO.

Zobacz także: Poparcie dla PiS-u maleje. "Przeceniamy znaczenie ustawy o IPN dla sondażu"

"Jak za czasów PRL"

W uchwale sędziowie z Krakowa odnieśli się również do represji, jakie dotykają ich kolegów, którzy zdecydowali się sprzeciwić władzy. "Działania te, które zgodnie oceniamy jako bezpodstawne i bezprawne, przywodzą na myśl skojarzenia z prześladowaniami przeciwników politycznych władzy w czasach PRL" - głosi uchwała.

d1llyep

Sędziowie zaznaczyli, że praktyki stosowane przez władzę "przypominają systemy kontroli obywateli i jednostkowych represji stosowane przez służby specjalne w systemach autorytarnych, które w przeszłości doprowadziły do wielu przypadków łamania praw człowieka".

"Zmuszanie do uległości wobec władzy"

Podkreślili również, że naganne są próby zastraszania i zmuszania do uległości sędziów, nie orzekających zgodnie z oczekiwaniami polityków rządzącego obozu. Jako przykłady podali sprawę śmierci ojca Zbigniewa Ziobry i decyzję ws. aresztowania byłych szefów zakładów w Policach. W obu przypadkach sędziów objęto postępowaniami dyscyplinarnymi.

d1llyep

W dokumencie znalazło się również wezwanie do innych sędziów w Polsce o to, aby nie pozostawali niemi oraz powstrzymali się przed kandydowaniem do nowej Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym.

Przetłumaczona uchwała trafić ma do Komisji Weneckiej, Trybunałów w Strasburgu i Luksemburgu, Komisarza Rady Europy ds. Praw Człowieka, Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. Niezależności Sędziów i Prawników, Rady Praw Człowieka ONZ i Amnesty International.

Źródła: gazeta.pl, onet.pl

d1llyep

Podziel się opinią

Share
d1llyep
d1llyep
Więcej tematów