Trwa ładowanie...

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego bez stopni naukowych

Od tygodnia Trybunałem Konstytucyjnym rządzi prezes Julia Przyłębska. Na stronie internetowej Trybunału widać już pierwsze zmiany. Zniknęły m.in. informacje o stopniach naukowych sędziów TK.

Share
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego bez stopni naukowych
Źródło: Wikipedia, Fot: Joanna Karnat
d3khd5t

Julia Przyłębska p.o. prezesa TK została we wtorek - 20 grudnia. Tej informacji nie znajdziemy jednak na stronie internetowej Trybunału. Nie dowiemy się z niej także o dopuszczeniu do orzekania trzech sędziów wybranych głosami posłów PiS w grudniu ubiegłego roku i zaprzysiężonych wówczas przez prezydenta.

Na stronie nie ma także protokołu z obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które Przyłębska zwołała tego samego dnia. Udziału w nim odmówiło ośmiu "starych" sędziów TK. Nad kandydaturami na nowego prezesa obradowali wówczas jedynie sędziowie wybrani przez nowy Sejm.

d3khd5t

Pojawiła się jedynie informacja, opatrzona kilkoma zdjęciami z tej uroczystości, o powołaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę sędzi Julii Przyłębskiej na prezesa Trybunału.

Zapis archiwalny strony z 23 kwietnia 2016 r. (fot. Trybunał Konstytucyjny)
Źródło: Zapis archiwalny strony z 23 kwietnia 2016 r. (fot. Trybunał Konstytucyjny)

Ze strony, z nieznanych przyczyn, zniknęła informacja o stopniach naukowych sędziów Trybunału. Do tej pory można było dowiedzieć się, że spośród 8 "starych" sędziów tylko dwóch nie ma tytułu profesorskiego: mgr Zbigniew Rymar i dr hab. Piotr Tuleja (ma tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego). Wśród "nowych" - na odwrót - tylko dwóch może się nim poszczycić: prof. Lech Morawski i prof. Henryk Cioch. Trzech sędziów ma stopień dra habilitowanego (Michał Warciński, Mariusz Muszyński oraz Zbigniew Jędrzejewski. Dwóch sędziów - to jedynie magistrowie prawa. Jednym z nich jest obecna prezes Trybunału - Julia Przyłębska.

(fot. Trybunał Konstytucyjny)
Źródło: (fot. Trybunał Konstytucyjny)

Próżno także szukać na stronie nazwisk trzech sędziów Trybunału wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, których - mimo iż TK uznał, że zostali prawidłowo wybrani - prezydent nie zaprzysiągł do dziś. Ta informacja ze strony zniknęła.

Oprac.: Violetta Baran

d3khd5t

Podziel się opinią

Share
d3khd5t
d3khd5t
Więcej tematów