PolskaSędziowie chcą więcej pieniędzy

Sędziowie chcą więcej pieniędzy

Ponad stu sędziów odeszło do innych zawodów tylko w ostatnim czasie. Kolejni zamierzają pójść w ich ślady albo zastanawiają się nad formą protestu - informuje "Dziennik Polski".

Sędziowie chcą więcej pieniędzy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Sędziowie ostrzegają: Grozi nam zapaść podobna do tej, która dopadła sądownictwo w latach 90. Zapłacą za to wszyscy obywatele, czekając latami na wyroki. Dlatego chcą negocjować z rządem plan podwyżek - tak, by średnia pensja sędziego wyniosła 10 tys. zł. Obecnie zarabiają niemal dwa razy mniej.

Doszło do tego, że w sądach, w których trwają obecnie remonty, najlepiej opłacanymi fachowcami nie są bynajmniej sędziowie, lecz członkowie ekip remontowych - napisali w liście liderzy tarnobrzeskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Wyrazili głośno to, o czym w środowisku mówi się od dawna. Zaapelowali do wszystkich sędziów o bezzwłoczne podjęcie skutecznych działań mogących doprowadzić do zmiany upokarzającej sytuacji - cytuje gazeta.

Przed świętami poparli ich oficjalnie sędziowie z Poznania i Gdańska, a nieoficjalnie - wszyscy (kolejne uchwały są gotowe). Czarę goryczy przelali posłowie, obcinając środki na podwyżki dla sędziów zaplanowane w budżecie przez poprzedni rząd. Jesteśmy jedyną grupą zawodową opłacaną z kasy państwa, która nie dostała w tym roku żadnych podwyżek. I jedyną grupą prawniczą, w której płace realne zmalały. A np. dochody kancelarii prawnych wzrosły w ostatnim czasie o 30%-40% - mówi Waldemar Żurek, rzecznik krakowskiego Sądu Okręgowego i "Iustitii". Tylko z jego wydziału odeszło w ostatnim czasie trzech sędziów.

Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Maja Rymar potwierdza: W ostatnich miesiącach odeszła z wydziału cywilnego dwójka sędziów, do tego po jednym z gospodarczego i pracy. Dwóch poszło do notariatu i dwóch do kancelarii radcowskich. Po każdej rozmowie czułam zażenowanie. Bardzo dobrzy sędziowie przychodzili do mnie i prawie płakali, że muszą odejść; że kochają tę pracę, ale nie mają jak utrzymać rodzin. Rodzice, którzy im dotychczas pomagali przechodzą na emerytury i w zasadzie trzeba by im teraz pomagać, a nie ma z czego - opowiada.

To, że pan prowadzący kiosk w sądzie zarabia więcej niż sędzia, jest na pewno korupcjogenne. Jak i to, że sędziowie muszą dorabiać np. wykładami dla przedsiębiorców. Nawiązują tam kontakty, które niekoniecznie powinni utrzymywać - mówi "Dziennikowi Polskiemu" Żurek. (

Obraz
Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)