Trwa ładowanie...
dm8gkop

Sędzia z wyrokiem dyscyplinarnym kandyduje do KRS. "Nie może być sędzią!"

Wśród kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa znajduje się kontrowersyjny sędzia wojskowy w stanie spoczynku ppłk Mariusz Lewiński. Z wyborem kandydatów na sędziów KRS wiążą się pewne niejasności prawne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd dyscyplinarnie zwolnił ppłk Lewińskiego kilka razy
Sąd dyscyplinarnie zwolnił ppłk Lewińskiego kilka razy (Agencja Gazeta)
dm8gkop

Sądy dyscyplinarne dwa razy skazały Lewińskiego za łącznie 54 przewinienia dyscyplinarne. RMF FM podaje, że miał 27 razy, bez żadnych podstaw, zawiadamiać o popełnieniu przestępstw przez innych sędziów i prokuratorów, którzy takich czynów nigdy nie popełnili.

– Na liście kandydatów znajduje się sędzia w stanie spoczynku. Tymczasem według opinii Biura Analiz Sejmowych sędzia w stanie spoczynku nie może być sędzią KRS – napisała na Twitterze posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Sędzia z dyscyplinarką

W opublikowanym na stronach sejmowych zgłoszeniu kandydatury Lewińskiego wskazano, że w 2006 r. "poinformował ministra sprawiedliwości o nieprawidłowościach występujących w sądownictwie, naruszających konstytucyjne prawa obywateli".

dm8gkop

Napisano również, że był z tego powodu "wielokrotnie szykanowany"

Wojskowy Sąd Garnizonowy w Lublinie przekazał dokumentację, z której wynika, że wizytujący w 2004 r. kancelarię Lewińskiego wyrazili wątpliwości co do kwestii związanych z "gospodarką finansową", m.in. częstotliwości przyznawania nagród pieniężnych i wysokości dodatku specjalnego kierownika sekretariatu, przyznania jednemu z sędziów dodatkowego wynagrodzenia oraz używania przez sędziego prywatnego
samochodu do podróży służbowych.

ZOBACZ TAKŻE: Adam Bodnar: dlaczego mam się bać Ziobry? Przecież pełnię funkcję konstytucyjną

Wskazano również, że Lewiński został zawieszony na stanowisku prezesa WSG w Krakowie uchwałą Sądu Dyscyplinarnego dla Sądów Wojskowych.

dm8gkop

Apel do sędziów o nie zgłaszanie swojej kandydatury

W styczniu Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do sędziów, by nie zgadzali się kandydować w wyborach nowych członków KRS. Według Rady żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w tych wyborach, aby "dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu".

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” spytali o tę kandydaturę Kancelarię Sejmu, lecz nie dostali jeszcze odpowiedzi w tej sprawie.

Źródło: radiozet.pl / rmf24.pl / polsatnews.pl

dm8gkop

Podziel się opinią

Share

dm8gkop

dm8gkop
Więcej tematów