Trwa ładowanie...
d4b6ah6

Sędzia Beata Morawiec i prokuratura. Adam Bodnar pyta o motywacje śledczych

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w prokuraturze w sprawie sędzi Beaty Morawiec. Śledczy chcą postawić jej zarzuty, a do domu weszli w ramach śledztwa agenci CBA. - W tym przypadku należy szczególnie zwracać uwagę na motywacje prokuratury - mówi Wirtualnej Polsce Adam Bodnar.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbigniew Ziobro podczas procesu, który wytoczyła mu sędzia Beata Morawiec
Zbigniew Ziobro podczas procesu, który wytoczyła mu sędzia Beata Morawiec (East News, Fot: Jan Bielecki)
d4b6ah6

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił prokuratorowi krajowemu Bogdanowi Święczkowskiemu uwagi w sprawie działań wobec sędzi Beaty Morawiec ze względu - jak wyjaśniono w komunikacie RPO - na "poważnych wątpliwości co do postępowania prokuratury".

- Sędzia Morawiec jest jedną z liderek środowiska sędziowskiego i przewodniczy stowarzyszeniu Themis. W przeszłości miała proces z ministrem sprawiedliwości, w związku z tym należy szczególnie uważać na motywację działań prokuratury - mówi WP Adam Bodnar.

Dodaje, że sędzia jest również znana z wypowiedzi na temat działań ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

d4b6ah6

Zobacz też: Sprawa sędzi Beaty Morawiec. Prof. Ewa Łętowska ostro: "to jest bezprzykładny skandal"

Rzecznik wskazuje, że w przypadku sędzi Morawiec sprawdziły się jego ostrzeżenia sprzed czterech lat.

- Jeśli chodzi o działania prokuratury, nie mówię nic innego od 2016 roku. Najgorsze co się mogło stać, to połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego z jednoczesnym bezpośrednim mechanizmem podporządkowania temu ostatniemu prokuratorów - stwierdza Adam Bodnar.

d4b6ah6

RPO alarmuje ws. sędzi Morawiec. "Forma represji za oceny"

W piśmie do Bogdana Święczkowskiego RPO podnosi, że działania śledczych wobec krakowskiej sędzi może: "prowadzić do ograniczania wolności słowa sędzi (...); naruszać jej dobre imię (...); w sposób niedopuszczalny ingerować w sferę jej niezawisłości (...); naruszać jej prawo do rzetelnego procesu przed niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym zgodnie z prawem; naruszać immunitet sędziego (...); prowadzić do naruszenia tajemnicy narady sędziowskiej".

"Powstaje wrażenie, że wszczęcie postępowania wobec niej i wniosek o uchylenie immunitetu jest formą represji za jej oceny" - pisze RPO do prokuratora krajowego.

Zaznacza również, że wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie sędzi Beaty Morawiec do odpowiedzialności karnej został skierowany do Izby Dyscyplinarnej Sadu Najwyższego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

d4b6ah6

Sędzia Beata Morawiec o zarzutach

Sędzi Beacie Morawiec prokuratura chce postawić zarzuty "przywłaszczenia środków publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nadużycia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej". Niedawno agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali dom byłej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie.

Morawiec od początku wskazuje na polityczne motywy działań śledczych. - Atak na sędziów jest dobrym tematem zastępczym, który ma przykryć błędy władzy - mówiła sędzia po tym, jak CBA zabrało z domu jej laptopa.

Dwa lata temu Morawiec wytoczyła ministrowi Ziobrze proces za to, że w komunikacie resortu sprawiedliwości znalazły się niezwiązane z nią informacje o zatrzymaniach w ramach śledztwa dotyczącego korupcji w administracji krakowskich sądów.

d4b6ah6

Podziel się opinią

Share
d4b6ah6
d4b6ah6
Więcej tematów