Trwa ładowanie...
d321wna

Sebastian Kurz domaga się wyjaśnień od Niemiec ws. tysięcy podsłuchów w Austrii

Kanclerz i prezydent Austrii wezwali niemiecki rząd do wyjaśnienia sprawy podsłuchiwania w kraju ponad dwóch tysięcy podmiotów przez niemiecką służbę BND. Wśród celów wywiadu miała być także ambasada Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sebastian Kurz
Sebastian Kurz (East News)
d321wna

Jak napisały austriacki dziennik "Der Standard" i tygodnik "Profil", między 1999 i 2006 rokiem niemiecki wywiad prowadził systematyczną inwigilację polityków, dyplomatów, firm i organizacji międzynarodowych. Na liście podsłuchiwanych były m.in. kluczowe austriackie ministerstwa i urząd kanclerski, austriacka agencja prasowa APA, liczne ambasady, w tym USA, Francji, Rosji, Polski czy Izraela oraz organizacje posiadające siedziby w Wiedniu takie jak OBWE i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Łącznie udostępniona prasie lista podsłuchiwanych telefonów, faksów i e-maili liczy dwa tysiące pozycji.

Podczas konferencji prasowej w sobotę wieczorem kanclerz Austrii Sebastian Kurz przyznał, że skala niemieckiej działalności szpiegowskiej jest dla niego zaskoczeniem. Oświadczył, że domaga się wyjaśnień od strony Niemiec.

- Takie rzeczy nie mogą się dziać między zaprzyjaźnionymi państwami. Naszym życzeniem jest oczywiście wiedzieć kto był inwigilowany, kiedy to się skończyło i oczywiście mieć pewność, że to się skończyło - powiedział Kurz w towarzystwie prezydenta kraju Alexandra van der Bellena. - Jesteśmy pewni, że Niemcy chcą wyjaśnić doniesienia i zadbać o transparentność - podkreślił.

d321wna

Van der Bellen dodał, że rewelacje "stawiają na dłuższy czas pod znakiem zapytania zaufanie między państwami".

Nie jest to pierwszy odkryty przypadek szpiegowskiej aktywności BND w Austrii. W 2014 roku media doniosły, że BND pomagał monitorować austriackie cele służbom USA. Austria wniosła wówczas formalną skargę przeciwko Berlinowi.

Kurz zaznaczył, że ma nadzieję, że w przeciwieństwie do tamtego przypadku, Niemcy wykażą się wolą do współpracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d321wna

Podziel się opinią

Share

d321wna

d321wna
Więcej tematów