PolskaSdPl apeluje o porozumienie wyborcze

SdPl apeluje o porozumienie wyborcze

Socjaldemokracja Polska zaapelowała o współtworzenie wielostronnego porozumienia wyborczego o charakterze ruchu obywatelskiego, zbudowanego na uniwersalnych wartościach.

W apelu wśród tych wartości wymieniono: wolności demokratyczne, prawa człowieka, integrację europejską, otwarte i obywatelskie społeczeństwo oraz trwały i zrównoważony rozwój.

Apel skierowano do "wszystkich uczestników życia społeczno- politycznego", przedstawicieli ośrodków akademickich i opiniotwórczych, twórców i ludzi kultury, liderów społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych oraz reprezentantów środowisk młodzieżowych.

"Jesteśmy przekonani, że prawdziwa naprawa państwa powinna odbywać się głównie poprzez budowę silnego i aktywnego społeczeństwa, a nie konserwatywno-autorytarne rządy" - czytamy w apelu SdPl.

Napisano w nim również, że "partie prawicowe, które otrzymały od swych wyborców mandat zaufania, po raz kolejny udowodniły, że na to zaufanie po prostu nie zasługują".

"Niezrozumiały dla większości obywateli spektakl parlamentarno- gabinetowy i żenująco niski poziom dialogu pomiędzy głównymi aktorami sceny politycznej muszą się wreszcie skończyć" - podkreślono w apelu.

SdPl uważa, że "w obecnym układzie politycznym Platforma Obywatelska nie stanowi rzeczywistej siły opozycyjnej". "Wszelkie rozbieżności pomiędzy PiS i PO w kwestiach praw i wolności obywatelskich, neutralności światopoglądowej państwa, kształtu demokracji czy integracji politycznej Europy, zupełnie zniknęły" - napisano w apelu.

Według SdPl, spór o Polskę "solidarną" czy "liberalną", to "wyłącznie chwyt socjotechniczny - obecność Zyty Gilowskiej w rządzie PiS jest najlepszym tego dowodem". "Obecny podział sceny politycznej nie odzwierciedla rzeczywistych różnic światopoglądowych, a u jego podstaw leżą kwestie wyłącznie wewnątrzpartyjne" - czytamy w dokumencie.

"Prawdziwe granice przebiegają w zupełnie innym miejscu (...). Społeczeństwo powinno odpowiedzieć na pytania o przyszły kształt Polski. Czy będzie ona wizją Kuronia czy Rydzyka? Czy będzie to Polska europejska czy zaściankowa? Otwarta światopoglądowo czy ksenofobiczna, zamknięta i nietolerancyjna? Obywatelska i demokratyczna czy upartyjniona i autorytarna? Zgodna i rozwijająca się, czy skłócona i zacofana?" - napisano w apelu SdPl.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)