Scholz o rozmowach z Putinem. Błyskawiczna reakcja Kremla
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podziela przekonanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, że z Putinem "trzeba rozmawiać". Zapowiedział, że ma zamiar po raz kolejny odbyć z nim rozmowę. Jest już odpowiedź Kremla. - Na razie nie ma takiej rozmowy w harmonogramie - stwierdził rzecznik Putina Dmitrij Pieskow.
- W ciągu ostatnich 11 miesięcy wielokrotnie rozmawiałem z Putinem, tak jak robi to prezydent Emmanuel Macron. Ostatni raz na początku grudnia. I znowu będę rozmawiał z Putinem przez telefon - bo trzeba ze sobą rozmawiać - powiedział kanclerz Scholz niemieckiemu dziennikowi "Tagesspiegel".
- Nasze poglądy są oczywiście zupełnie odmienne - zaznaczył kanclerz Niemiec. Według Scholza to, co dzieje się na Ukrainie w związku z rosyjską inwazją, jest "absolutnie nie do przyjęcia".
Kanclerz wyjaśnił, że w telefonicznych rozmowach z Putinem poruszane były różne tematy – od wymian jeńców, przez eksport zboża po sytuację związaną z okupacją przez najeźdźców Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
"Nie ma takiej rozmowy w harmonogramie"
- Dla mnie ważne jest, aby negocjacje zawsze wracały do prawdziwego pytania: jak świat może wyjść z tej strasznej sytuacji? Krok ku temu jest oczywisty wycofanie wojsk rosyjskich - stwierdził Scholz i dodał, że to właśnie na Putinie "spoczywa obowiązek wycofania wojsk z Ukrainy, aby zakończyć tę horrendalną, bezsensowną wojnę, która kosztowała już setki tysięcy istnień ludzkich".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomoc Zachodu dla Ukrainy. "Histeria w Moskwie"
O słowa kanclerza Niemiec został zapytany rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Odparł, że "na razie nie ma takiej rozmowy w harmonogramie". - Ale Putin był i pozostaje otwarty na kontakty - zapewnił Pieskow.
Rozmowy zapowiada także Macron
Dalsze rozmowy z Putinem zapowiada także prezydent Francji Emmanuel Macron. W piątek na przyjęciu w Pałacu Elizejskim z okazji Księżycowego Nowego Roku prezydent poruszył temat brutalnej rosyjskiej inwazji w Ukrainie i krytyki jego kontaktów z Kremlem.
- Wszystkie nasze kraje muszą utrzymać stanowisko, które szanuje suwerenność i integralność terytorialną (...) bez względu na przyjaźnie i sojusze, które możemy pielęgnować. Niektórzy ludzie w przeszłości mogli mi zarzucić, że rozmawiam z Rosją, ale nadal będę rozmawiał z Rosją - stwierdził Macron, cytowany przez BFMTV.
Źródło: tagesspiegel.de, ria.ru