PolskaSchizofrenia – choroba ludzi młodych

Schizofrenia – choroba ludzi młodych

14 września 2003 roku to II Ogólnopolski Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Jest on częścią Światowego Programu „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”, którego zadaniem jest przeciwdziałanie dyskryminacji osób chorych, a głównym celem wzrost otwartości i akceptacji wobec osób chorych na schizofrenię w społeczeństwie.

Schizofrenia – choroba ludzi młodych
Źródło zdjęć: © SOD

11.09.2003 | aktual.: 16.09.2003 11:14

Dzień Solidarności

Do tegorocznych obchodów Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię włączyło się 31 miast Polski. W Warszawie obchody rozpoczynają się o godzinie 12.00 a kończą o godzinie 18.00. Na Nowym Świecie o godz. 13.00 przez symboliczne drzwi przejdą Członkowie Komitetu Honorowego, lekarze, pacjenci, artyści, zgromadzeni na ulicy ludzie oraz mieszkańcy Warszawy.

W programie warszawskich uroczystości znalazły się m.in.: rozmowy Jarosława Kulczyckiego ze specjalistami z dziedziny psychiatrii, wystawa prac pacjentów z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, instalacja artystów z Galerii Szu – Szu, koncerty zespołów Leszcze, Hair In The Sink, Chill out CINN oraz Ani'Razou, będzie również malowanie graffiti. Odbędą się też pokazy polskich i zagranicznych filmów edukacyjnych. Bardzo ważnym elementem będą bezpłatne konsultacje z psychiatrami i psychologami w ogródku Cafe Blikle.

50 milionów chorych

Około 60% zachorowań na schizofrenię następuje przed 30 rokiem życia. Jak wynika badań TNS OBOP, młodzi ludzie nie mają świadomości, że są w grupie najwyższego ryzyka zachorowania. Panuje wśród nich fałszywe przekonanie, że schizofrenia jest głównie chorobą osób starszych i o schizofrenii wiedzą niewiele, dlatego tegoroczna akcja „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” będzie skierowana do ludzi młodych.

Osoba dotknięta schizofrenią może mieć trudności w odróżnianiu fantazji od rzeczywistości, zachowaniu jasnego toku myślowego oraz panowaniu nad emocjami.

Na całym świecie jest pięćdziesiąt milionów osób cierpiących na schizofrenię, w tym ponad czterysta tysięcy w Polsce. Choroba dotyka przede wszystkim młode kobiety i mężczyzn w wieku ok. 15 - 35 lat.

Ludzie chorzy na schizofrenię spotykają się codziennie z wrogością i brakiem zrozumienia. Zamykają się przed nimi drzwi pracodawców, przyjaciół i rodziny. Mają mniejsze szanse na małżeństwo, posiadanie domu, na szczęśliwe życie. Z myślą o nich siedem lat temu ruszył Światowy Program „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”.

W naszym kraju realizuje go Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przy współpracy Światowego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Światowego Partnera Programu firmy farmaceutycznej Eli Lilly.

Patronami medialnymi akcji są: Wirtualna Polska, TVP 2, Radio Zet, Przekrój, Życie Warszawy, Cogito i WiK.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)