Trwa ładowanie...

Schetyna odwiedzi Ukrainę i Mołdawię

Szef MSZ Grzegorz Schetyna odwiedzi w poniedziałek Ukrainę i Mołdawię. O sytuacji w regionie, reformach i przygotowaniu do szczytu Partnerstwa Wschodniego będzie rozmawiał m.in. z prezydentami i premierami obu państw.

Share
Schetyna odwiedzi Ukrainę i Mołdawię
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d3vd6me

Schetyna na Ukrainę i do Mołdawii udaje się wspólnie z szefem MSZ Danii Martinem Lidegaardem.

- Celem wizyty jest wysłanie silnego sygnału przez dwa państwa UE, które mają podobne spojrzenie na sprawy w regionie w kwestii poparcia dla reform proeuropejskich. Jednym z tematów rozmów w Kijowie będzie ocena sytuacji na wschodzie Ukrainy oraz postępów implementacji porozumienia mińskiego - powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

d3vd6me

Rozejm na wschodzie Ukrainy formalnie obowiązuje od nocy z 14 na 15 lutego, mimo to ciągle pojawiają się informacje o nowych ofiarach śmiertelnych i ruchach wojsk. Rozejm został uzgodniony w zawartym w Mińsku 12 lutego nowym porozumieniu pokojowym. Przewiduje ono m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej.

Zarówno w Kijowie, jak i w Kiszyniowie będzie poruszony temat przygotowań do zaplanowanego na maj szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze oraz realizacji umów stowarzyszeniowych z UE podpisanych przez Ukrainę i Mołdawię.

Umowy stowarzyszeniowe są uważane za swego rodzaju program reform, jakie kraje stowarzyszone powinny przeprowadzić, aby zbliżyć swoje standardy do tych obowiązujących w UE. Najważniejsze części umów stowarzyszeniowych to zapisy porozumienia o utworzeniu strefy wolnego handlu, zakładające stopniowe znoszenie ceł i innych barier handlowych oraz harmonizację norm i przepisów.

Na Ukrainie przewidziane są spotkania ministrów z premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz prezydentem Petrem Poroszenką.

d3vd6me

W Mołdawii Schetyna spotka się z premierem tego kraju Chirilem Gaburicim, który w połowie lutego został zaaprobowany przez mołdawski parlament na stanowisko szefa rządu. Nowy, mołdawski rząd składa się z przedstawicieli dwóch proeuropejskich partii - Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii (PDLM) i Demokratycznej Partii Mołdawii (PDM).

W Kiszyniowie odbędzie się też spotkanie ministrów z prezydentem Nicolae Timoftim oraz przewodniczącym parlamentu Mołdawii.

- Polska i Dania będą zachęcać oba kraje do kontynuowania reform i zaprezentują polsko-duńskie pomysły na rzecz przemian - podkreślił Wojciechowski.

Wizytę ministrów SZ Polski i Danii poprzedziły konsultacje wiceministrów w Kopenhadze. - Polska bardzo aktywnie współpracuje z krajami nordyckimi. Kilka tygodni temu organizowane było spotkanie przyjaciół Ukrainy w formacie polsko-duńsko-szwedzkim. To był wielki sukces. Wszystkie państwa są zainteresowane wsparciem proeuropejskich przemian w regionie - podkreślił Wojciechowski.

d3vd6me

W piątek w Rydze odbędzie się nieoficjalne spotkanie unijnych ministrów SZ w formacie Gymnich, którego tematem będzie m.in. sytuacja na Ukrainie. - To będzie okazja, aby ministrowie Schetyna i Lidegaard podzielili się najnowszymi informacjami dotyczącymi dwóch bardzo ważnych dla Unii krajów - zaznaczył Wojciechowski.

Spotkania w formule Gymnich odbywają się tradycyjne raz na pół roku w trakcie każdej unijnej prezydencji. W trakcie rozmów - w odróżnieniu od obrad Rady do Spraw Zagranicznych - nie dochodzi do uzgodnienia żadnych formalnych decyzji. Nazwa Gymnich pochodzi od położonego nieopodal Bonn zamku, gdzie w 1974 r., podczas niemieckiej prezydencji, odbyło się pierwsze tego typu spotkanie.

Zobacz także: Rosjanie o Grzegorzu Schetynie

d3vd6me

Podziel się opinią

Share
d3vd6me
d3vd6me
Więcej tematów