Trwa ładowanie...
d1qf4qc

Schetyna nie ma powodów do radości. Sondaż

Blisko dwie trzecie Polaków nie jest w stanie wskazać najlepszego kandydata na lidera Platformy Obywatelskiej - wynika z najnowszego sondażu. Niepokojąco wygląda również sytuacja samego przewodniczącego ugrupowania, który może liczyć zaledwie na... 5 proc. wskazań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef PO Grzegorz Schetyna
Szef PO Grzegorz Schetyna (Agencja Gazeta)
d1qf4qc

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar Public na zlecenie Polskiego Radia 24. Stacja zadała badanym jedno pytanie: "Kto według pana/pani byłby najlepszym liderem Platformy?".

Rozkład odpowiedzi jest zaskakujący. Aż 58 proc. badanych stwierdziło, że "trudno powiedzieć". 11 proc. z kolei nie chciało wskazać żadnego z nazwisk na podanej liście.

Znalazł się na niej m.in. obecny szef ugrupowania Grzegorz Schetyna. Jego wynik nie jest jednak imponujący - wskazało go zaledwie 5 proc. badanych. Tyle samo co Rafała Trzaskowskiego.

d1qf4qc

Najlepszy wynik uzyskał Borys Budka (8 proc.), tuż za nim znalazła się była premier Ewa Kopacz (7 proc.). W stawce znaleźli się ponadto Tomasz Siemoniak, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Sławomir Neumann i Rafał Grupiński. Wszyscy jednak oscylują na granicy błędu statystycznego (odpowiednio 3 i po 1 proc.).

Sondaż został przeprowadzony w dniach 9-10 października na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 Polaków metodą wywiadów telefonicznych wspieranych komputerowo.

Schetyna w tyle nie od dziś

Sytuacja Schetyny i całej Platformy może niepokoić nie od dziś. Dwa tygodnie temu w sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollser dla dla SE.pl i NOWA TV Polacy wskazali cztery osoby, które lepiej sprawdziłyby się na stanowisku przewodniczącego Platformy Obywatelskiej niż Schetyna.

d1qf4qc

Najwięcej respondentów widziało na tym stanowisku byłego premiera i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska (30 proc.). 20 proc. ankietowanych wskazało na Borysa Budkę, 19 proc. na Trzaskowskiego.

Lepszym liderem PO od Schetyny według badanych była też Ewa Kopacz (9 proc. głosów). Jedynie 6 proc. badanych wskazało na obecnego lidera PO. Gorzej od obecnego przewodniczącego Platformy wypadli tylko prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Bartosz Arłukowicz.

Platforma nie ma też powodów do radości po ostatnim sondażu partyjnym przeprowadzonym przez IBRIS dla "Rzeczpospolitej". PiS zostawiło w nim konkurencję daleko w tyle, uzyskując 40 proc. głosów. Platforma Obywatelska zajęła w sondażu drugie miejsce z 21-procentowym poparciem.

Schetyna kontra Petru - kto liderem opozycji?

d1qf4qc

Podziel się opinią

Share

d1qf4qc

d1qf4qc
Więcej tematów