Trwa ładowanie...
d15b8nd
d15b8nd

Schaeuble w "FT": wyjście W. Brytanii z UE niewyobrażalne

Niemcy uczynią wszystko, co w ich mocy, aby zatrzymać Wielką Brytanię w Unii Europejskiej - powiedział w wywiadzie dla "Financial Times" niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. Podkreślił, że opuszczenie przez W. Brytanię UE "jest niewyobrażalne".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d15b8nd

- Wielka Brytania jest kluczowym i nieodzownym składnikiem europejskiej jedności. UE bez W. Brytanii jest całkowicie niewyobrażalne i nie do przyjęcia. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby interesy i stanowiska W. Brytanii były wystarczająco (reprezentowane) w politykach unijnych - ocenił Schaeuble w wywiadzie, który ukazał się na stronie internetowej "FT".

- Po pierwsze, Europa bez Wielkiej Brytanii to nie Europa. Po drugie, Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych członków UE (....) Pod względem historycznym, politycznym, demokratycznym i kulturowym Wielka Brytania jest niezastąpiona i jest jedną z największych gospodarek europejskich, a także jednym z najważniejszych centrów finansowych na świecie - zaznaczył niemiecki minister.

Schaeuble wypowiadał się w kontekście sprzeciwu Londynu na piątkowym szczycie w Brukseli wobec nominacji byłego premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera na szefa KE.

d15b8nd

Premier W. Brytanii David Cameron był przeciwny nominacji Junckera, ponieważ uważa tego centroprawicowego polityka, byłego wieloletniego szefa eurogrupy, za zwolennika zbyt głębokiej integracji UE. Według Camerona po piątkowej decyzji trudniej będzie o pozytywny wynik zapowiadanego na 2017 rok brytyjskiego referendum w sprawie warunków członkostwa w UE.

Ponadto niemiecki minister finansów zaapelował do państw należących do grupy G7, aby w dalszym ciągu kładły nacisk na konsolidację budżetową i reformy. W poniedziałek Niemcy obejmują przewodnictwo w tym gremium najbardziej uprzemysłowionych państw świata i UE.

d15b8nd

Podziel się opinią

Share
d15b8nd
d15b8nd