Trwa ładowanie...
d3j3cyb

Schaeuble: plan Junckera "w zasadzie zgodny" ze stanowiskiem Berlina

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble oświadczył w środę, że plan przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana Claude-Junckera zacieśnienia więzi wewnątrz UE w oparciu o rozszerzoną strefę euro, jest "w zasadzie" zgodny z wizją Niemiec.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Schaeuble: plan Junckera "w zasadzie zgodny" ze stanowiskiem Berlina
(PAP/EPA, Fot: EUROPEAN PARLIAMENT HANDOUT)
d3j3cyb

Schaeuble powiedział w wywiadzie dla publicznego radia ARD, że Juncker konsultował z kanclerz Angelą Merkel jego doroczne przemówienie o stanie UE, jakie wygłosił w środę w Strasburgu.

- To dobrze, że on wywiera nacisk (na rozszerzenie strefy euro), ale warunki wstępne (wejścia do tej strefy) muszą być spełnione - powiedział Schaeuble. - W istocie kraje, które spełniłyby te warunki, stałyby się członkami strefy euro, zgodnie z Traktatem z Lizbony - dodał.

Schaeuble podkreślił, że kraje chcące przyjąć wspólną walutę nie powinny tego robić zanim ich finanse publiczne i gospodarki nie będą w dobrym stanie. W przeciwnym razie mogłyby podzielić los Grecji, która musiała być ratowana przed bankructwem przez UE i MFW w 2010 r.

d3j3cyb

Juncker zaproponował m. in. wydzielenie osobnej części w budżecie UE dla strefy euro, połączenie stanowisk szefa Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz unijny urząd nadzoru prawa pracy. Jego wizja przewiduje, że do marca 2019 roku w strefie euro znajdowałoby się 30 krajów.

Reformy mają być znaczące, ale bez konieczności nowelizacji traktatów unijnych.

d3j3cyb

Podziel się opinią

Share

d3j3cyb

d3j3cyb
Więcej tematów