Trwa ładowanie...
dwr3xer
dwr3xer
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

SBU zatrzymała Hennadija Korbana, bliskiego współpracownika oligarchy Ihora Kołomojskiego

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała Hennadija Korbana, szefa partii Ukrop, byłego kandydata na mera Kijowa i najbliższego współpracownika oligarchy Ihora Kołomojskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dwr3xer

Władze oświadczyły, że zatrzymania dokonano w ramach walki ze zorganizowaną przestępczością. Ukrop ogłosił, że jest to wynik nacisków na oponentów politycznych ze strony skonfliktowanego z Kołomojskim prezydenta Petra Poroszenki.

Partia ujawniła istnienie tajnych ustaleń, zawartych przez Poroszenkę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a ich celem ma być "oddanie wschodniej Ukrainy prorosyjskim separatystom".

dwr3xer

Generalna Prokuratura Ukrainy uważa, że Korban może być przywódcą zorganizowanej grupy przestępczej, której zarzuca się m.in. kradzież mienia i porwanie człowieka. - Żadnego politycznego podtekstu tu nie ma. Nie zważamy na to, jaką partię polityczną reprezentują zatrzymane osoby - powiedział przedstawiciel prokuratury Władysław Kucenko.

Rzeczniczka SBU Ołena Hłytianska poinformowała, że w wyniku rewizji przeprowadzonych w jednej z fundacji związanej z Korbanem zatrzymano "dużą ilość broni". - Widzimy, że poprzez tę fundację, jak również z pomocą nielegalnych operacji, finansowana była faktycznie prywatna armia - powiedziała na konferencji prasowej.

Kołomojski, jeden z najbogatszych obywateli Ukrainy, do marca bieżącego roku był gubernatorem obwodu dniepropietrowskiego. W ubiegłym roku bardzo zaangażował się w tworzenie ochotniczych batalionów, które walczą z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

Po dymisji Kołomojskiego prezydent Poroszenko oświadczył, że żaden gubernator nie będzie miał swoich "kieszonkowych armii", a wszystkie bataliony obrony terytorialnej powinny znaleźć się w strukturach sił zbrojnych i podlegać ich dowództwu.

dwr3xer

Inny bliski współpracownik Kołomojskiego, deputowany do ukraińskiego parlamentu Borys Fiłatow zapowiedział, że partia Ukrop, której jest członkiem, zamierza wyprowadzić na ulice Kijowa swoich zwolenników.

- Ogłaszamy mobilizację partii. Nasza partia (w wyniku przeprowadzonych 25 października wyborów samorządowych) weszła do 18 rad obwodowych, 150 rad miejskich i 200 rad rejonowych. Mamy ponad tysiąc radnych. Nasza partia wyprowadzi ludzi na ulice Kijowa i zobaczymy, po czyjej stronie jest prawda - powiedział Fiłatow w Dniepropietrowsku.

Z Kijowa Jarosław Junko

dwr3xer

Podziel się opinią

Share

dwr3xer

dwr3xer
Więcej tematów