Trwa ładowanie...
d2io6ob
15-11-2009 09:50

Sawicki: najważniejszy cel to wzrost dochodów rolników

Najważniejszym celem ministerstwa rolnictwa na najbliższe lata jest doprowadzenie do wzrostu dochodów rolników - powiedział szef tego resortu Marek Sawicki. Jego zdaniem można to osiągnąć, stwarzając lepsze możliwości dla eksportu żywności, likwidując niesłusznie pobierane opłaty handlowe czy też sprzyjając organizowaniu się rolników w grupy producentów.

d2io6ob
d2io6ob

W latach 2004-2008 przeciętny miesięczny dochód, jakim dysponował rolnik w gospodarstwie domowym, wzrósł z 510 zł do 890 zł na osobę, tj. wzrósł o 64%, ale jest on nadal niższy w porównaniu z zarobkami w miastach. W 2008 r. dochód mieszkańca wsi stanowił 70% dochodu mieszkańca miasta.

Minister powiedział, że jego resortowi zależy m.in. na wprowadzeniu ułatwień w sprzedaży polskich towarów na rynki pozaunijne - do Rosji, na Ukrainę, a także do Chin, Japonii, Singapuru czy Wietnamu.

Sawicki ocenił, że dochody producentów żywności mogłyby być większe, gdyby nie nieuzasadnione opłaty pobierane przez handlowców od dostawców, a także gdyby terminy płatności za dostarczony towar były znacznie krótsze. - Istnieje pilna potrzeba wypracowania przez środowisko przetwórców i handlowców kodeksu dobrych praktyk handlowych - powiedział szef resortu.

Dodał, że innym sposobem jest organizowanie się rolników w grupy producenckie. Mogą się one ubiegać o unijne pieniądze na budowę obiektów np. do przechowywania i pakowania produktów rolnych, co poprawiłoby ich jakość i podniosło cenę. Sawicki dodał, że w przyszłym roku o unijne środki będą mogli starać się przedsiębiorcy, którzy chcą budować tzw. centra dystrybucji, gdzie wspólnie oferowaliby wytwarzane przez siebie towary. Minister uważa, że powstanie takich placówek może wzmocnić pozycję przetwórców wobec handlu.

d2io6ob

W opinii Sawickiego, bardzo ważne jest dobre przygotowanie się Polski do prezydencji w UE (Polska będzie przewodniczyć Unii od lipca 2011 roku). - Musimy być na tyle dobrze przygotowani, żeby obronić wielkość budżetu na Wspólną Politykę Rolną - zaznaczył minister.

Unijny budżet na 2009 r. wynosi 133,8 mld euro, z tego ok. 42% wydawane jest na rolnictwo i ochronę środowiska. Polska otrzymała na rolnictwo na lata 2007-2013 - 17,2 mld euro.

Sawicki dodał, że dla Polski jest istotne, by ustanowić nowy, jednakowy dla wszystkich, prostszy system płatności bezpośrednich dla rolników. Minister stwierdził, że wysokość dopłat powinna zależeć od wielkości gospodarstw, czyli liczby posiadanych hektarów, niezależnie od tego, co jest na nich uprawiane.

W najbliższych dwóch latach resort chce w dalszym ciągu usprawniać prace agencji: Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rynku Rolnego czy Nieruchomości Rolnych. Będzie także uszczelniany systemu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) - zapowiedział minister. Chodzi o to, by do tego systemu należeli wyłącznie rolnicy, a nie osoby mające np. hektar ziemi i pracujące poza rolnictwem.

d2io6ob

Sawicki zaznaczył jednocześnie, że jest za tym, aby rolnicy mieli możliwości zarabiania poza swoim gospodarstwem. - Nie należy ich wyrzucać z KRUS do ZUS, ale warto, by ci rolnicy prowadzili pełną ewidencję swojej działalności gospodarczej - powiedział.

Podsumowując dwa lata koalicyjnych rządów Sawicki wskazał na to, że uruchomione zostały wszystkie działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a wykorzystanie unijnych środków na rolnictwo jest lepsze niż w innych sektorach i wynosi 13%. Według ministra sukcesem tego rządu jest przygotowanie projektu ustawy o funduszach promocji, dzięki której gromadzone są środki na promocję polskiej żywności.

d2io6ob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2io6ob
Więcej tematów