Sawicki: Gruzji zabrakło dobrej woli
Gruzinom zabrakło cierpliwości i dobrej woli. Powinni jeszcze wykorzystać przychylną Gruzji opinię międzynarodową – tak w „Sygnałach Dnia” ocenił gruziński ostrzał Osetii Płd. Marek Sawicki, minister rolnictwa.
Sygnały Dnia: Panie ministrze, olimpiada w Chinach, dziś rozpoczęcie. Jak pan patrzy na to wydarzenie? Bo z pewnością nie jest to wydarzenie tylko sportowe, ale także, no, polityczne, zobaczymy Chiny w pełnej krasie, potęgę chińską i taka jest chyba zresztą intencja autorów widowisk, całego wydarzenia. No, 160 miliardów dolarów wydali na igrzyska, a te cztery lata temu to jest dziesięć razy mniej. To pokazuje skalę.
Marek Sawicki: Panie redaktorze, ktoś, kto lekceważył Chiny przez ostatnie lata, dziesiątki lat, to pewnie w ogóle nie zna się na geopolityce. A Chiny zawsze były potęgą na świecie. A ja miałem okazję być chyba 10 lat temu na takim wyjeździe kilkudniowym, gospodarczym. Tam już wtedy było widać, jak Chiny dynamicznie rozwijają się. Czy to Pekin, czy Szanghaj, to są miasta, które w porównaniu z architekturą innych miast światowych rzeczywiście zaskakują. Natomiast wtedy też oni wyraźnie podkreślali Chińczycy – im potrzeba 25 lat pokoju na świecie po to, żeby ze swoją potęgą dorównać Europie, Stanom Zjednoczonym, Japonii. Więc tu widać wyraźnie, że ten cel długofalowy jest realizowany. Z pewnością Chiny nie są państwem demokratycznym, nie ma tam swobód obywatelskich, ale wtedy...
No, nawet gorzej – tam są mordowani przeciwnicy polityczni.
- No więc dobrze, ale, panie redaktorze, wtedy, kiedy cały świat podejmował decyzję, bo to przecież nie jedna osoba, o tym, że Igrzyska Olimpijskie w Chinach odbędą się, Chiny nie były bardziej demokratyczne, bardziej wolnościowe i represji nie było mniej niż w tej chwili. Więc wydaje mi się, że tutaj nawoływanie niektórych czołowych polityków europejskich do gestów sportowców...
No, Sarkozy się wycofał, pojedzie.
- No więc mówię, to są po prostu kpiny. Nie może być ciągła hipokryzja, gdzie z jednej strony politycy realizują ogromne interesy gospodarcze z Państwem Środka, a z drugiej strony, że tak powiem, udają potępianie tego państwa. Albo jedno, albo drugie, a jeśli zdecydowali się na jakieś wyważone działania, to myślę, że najlepszym sposobem na idee wolnościowe w Chinach to jest niestety otwieranie się także obywatelskie na Chiny, a więc otwarcie się i wobec Chin, i Chin wobec innych państwa i powoli społeczeństwa same, mam nadzieję, doprowadzą także do normalnych zmian wolnościowych w Chinach.
Panie ministrze, chyba Gruzja wykorzystała to, że rozpoczynają się Igrzyska. Uwaga świata skupiona na Pekin. Gruzińskie samoloty w piątek rano dokonały serii nalotów na pozycje sił południowoosetyńskich w tym separatystycznym regionie. No, wygląda na to, że to może być próba odbicia nawet. Za mało wiemy, ale tak to może wyglądać.
- W mojej ocenie nie jest to dobry sposób na realizację polityki. Być może zabrakło jeszcze cierpliwości, woli do dyskusji, negocjacji, pokojowych rozwiązań. To także nie uspokaja Rosji, to także daje mandat Rosji na jej z kolei działania także na obszarach południowych, że tak powiem, byłych części Związku Radzieckiego. Więc pamiętamy w innych miejscach niedawne ogromne konflikty. Więc wydaje się, że troszkę cierpliwości Gruzinom zabrakło, że należało jeszcze próbować wykorzystać przychylną Gruzji opinię międzynarodową, bo przecież tak naprawdę Unia Europejska zdecydowanie stoi po stronie tego państwa, więc przy tak potężnym wsparciu myślę, że odrobinę więcej dobrej woli w sprawie pokojowego rozwiązania problemu.