Trwa ładowanie...
d35lh1v

Saryusz-Wolski: Ostrzegałem europosłów przed Fundacją Otwarty Dialog

Brytyjska gazeta poinformowała, że działająca w Polsce fundacja Ludmiły Kozłowskiej prała brudne pieniądze rosyjskich służb. - Alarmowałem w tej sprawie już dwa lata temu - przypomina teraz europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ludmiła Kozłowska
Ludmiła Kozłowska (PAP, Fot: Rafał Guz)
d35lh1v

Brytyjski "The Times" pisze, że Fundacja Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej prała brudne pieniądze wykorzystywane dla służb Rosji. Przez szkockie firmy i polską fundację miało przejść ok. 1,5 mln funtów.

- Fundacja Otwarty Dialog i Kozłowska są dobrze znani w Parlamencie Europejskim - stwierdza w rozmowie z Polskim Radiem kandydat do PE z warszawskiej listy PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Polityk zasiada w europarlamencie od 2004 roku. Podkreśla, że działania FOD wyglądają na "operację rosyjskiego wywiadu".

d35lh1v

- Czerwone światło zapaliło mi się w momencie, gdy Otwarty Dialog wsparła protesty opozycyjne w Polsce zmierzające do zmiany władzy. Dziś obrońcy fundacji milczą. Wydaje się, że żałują, iż nie dali wiary stanowisku polskiego rządu - ocenił polityk.

Saryusz-Wolski podkreślił, że "już dwa lata temu ostrzegał europosłów przed Fundacją Otwarty Dialog".

- Napotykałem na mur niechęci zrozumienia. Była mieszanina niewiedzy i ignorancji, opancerzenia się na wiedzę płynącą ze strony państwa polskiego - stwierdził w Polskim Radiu. Zdaniem posła, część działaczy odsuwała od siebie te doniesienia, gdyż były dla nich niewygodne politycznie.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2018 r. polski rząd wpisał Ludmiłę Kozłowską (obywatelkę Ukrainy) na czarną listę strefy Schengen powołując się na wątpliwości ABW odnośnie finansowania FOD. Mimo to Niemcy i inne kraje UE podważyły decyzję Polski, zezwalając Kozłowskiej na swobodne podróżowanie po Wspólnocie.

d35lh1v

Zobacz także: Burza piaskowa pod Elblągiem. Mamy nagranie

Rzecznik FOD podkreśla, że "sugestie, iż fundacja lub Ludmiła Kozłowska pracują na rzecz interesów rosyjskich stanowi absurdalną teorię spiskową".

Jacek Saryusz-Wolski był pierwszym polskim ministrem ds. europejskich i wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, w którym zasiada od 2004 roku. Do 2017 r. reprezetował Europejską Partię Ludową. Obecnie jest członkiem grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Źródło: Polskie Radio

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d35lh1v

Podziel się opinią

Share

d35lh1v

d35lh1v
Więcej tematów