PolskaSaryusz-Wolski: będą parytety narodowe w dyplomacji UE

Saryusz-Wolski: będą parytety narodowe w dyplomacji UE

W procesie tworzenia unijnej służby dyplomatycznej będzie uwzględniana równowaga geograficzna - zapewnił sprawozdawca opinii Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego do tego dokumentu Jacek Saryusz-Wolski (PO, EPL).

Saryusz-Wolski: będą parytety narodowe w dyplomacji UE
Źródło zdjęć: © PAP | Wiktor Dąbkowski

07.07.2010 | aktual.: 07.07.2010 08:47

We wtorek Komisja Spraw Zagranicznych PE przyjęła raport Elmara Broka i Guya Verhofstadta dotyczący tworzonej właśnie unijnej służby zagranicznej. W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata w sprawie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, a głosowanie proponowanych poprawek - w czwartek.

Saryusz-Wolski zapewnił jednak, że przyjęte przez Komisję poprawki zostaną "na 100% przyjęte" przez Parlament Europejski. - Jesteśmy skuteczni i udaje nam się wygrywać ważne dla Polski sprawy. Teraz droga dla Polaków w unijnej dyplomacji jest otwarta - ocenił europarlamentarzysta.

- To, co jeszcze w grudniu wydawało się niemożliwe, dzisiaj okazało się wykonalne. Osiągnęliśmy porozumienie, dzięki któremu w nowym korpusie dyplomatycznym przy zatrudnianiu kadr zapewniona zostanie równowaga geograficzna - powiedział Saryusz-Wolski, który przewodniczy pracom Klubu PO-PSL w Parlamencie Europejskim.

Europoseł wyjaśnił, że nowi dyplomaci będą zatrudniani na podstawie swoich kwalifikacji przy zachowaniu odpowiedniej reprezentacji wszystkich 27 państw członkowskich Unii. W 2013 roku odbędzie się natomiast przegląd kadr, który posłuży ewentualnemu wyrównaniu dysproporcji.

- Jeśli okaże się, że istnieje nierównowaga narodowościowa, zastosowane zostaną środki odpowiadające mechanizmowi kwot wprowadzonemu w 2004 roku, kiedy zatrudniano urzędników unijnych pochodzących z nowych państw członkowskich - zaznaczył po głosowaniu Saryusz-Wolski. Zwrócił przy tym uwagę, że uzyskany kompromis wychodzi poza czerwcowe uzgodnienia w Madrycie z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Wówczas w porozumieniu zawartym między Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską, rządami państw UE oraz Catherine Ashton przyjęto, że w korpusie dyplomatycznym UE nie będzie kwot narodowych, ale w 2013 r. sporządzony zostanie raport na temat równowagi geograficznej i - w miarę potrzeb - wprowadzane środki korekcyjne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)