ŚwiatSarkozy zostanie prezydentem Francji - wyniki najnowszego sondażu

Sarkozy zostanie prezydentem Francji - wyniki najnowszego sondażu

Według pierwszego sondażu
przeprowadzonego po pierwszej turze wyborów prezydenckich we
Francji, kandydat centroprawicy Nicolas Sarkozy zwycięży również w drugiej turze 6 maja.

Sarkozy zostanie prezydentem Francji - wyniki najnowszego sondażu
Źródło zdjęć: © AFP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/francuzi-wybieraja-prezydenta-6038691947999873g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/francuzi-wybieraja-prezydenta-6038691947999873g )
Francuzi wybierają prezydenta

Sarkozy otrzyma 54% poparcia w II turze?

Sondaż ośrodka IPSOS, przeprowadzony po zamknięciu lokali wyborczych daje Sarkozy'emu 54% poparcia w drugiej turze, zaś kandydatce socjalistów Segolene Royal - 46%.

Według wstępnych wyników Sarkozy w pierwszej turze wyborów zebrał około 30% poparcia. Jego rywalka otrzymała ok. 25%.

Kim jest Nikolas Sarkozy?

Energiczny i zdeterminowany 52-letni szef UMP to jeden z najpopularniejszych francuskich polityków. Urodził się w 1955 roku w Paryżu, w rodzinie węgierskiego imigranta.

Karierę polityczną rozpoczął w 1974 r. w szeregach Unii Demokratów na rzecz Republiki, przekształconej później w Zgromadzenie na rzecz Republiki. Pracował jako adwokat w paryskim sądzie. W 1977 roku wszedł do rady miejskiej podparyskiej miejscowości Neuilly-sur-Seine. W 1983 r. objął stanowisko jej mera.

W wieku 34 lat został deputowanym, cztery lata później ministrem budżetu i rzecznikiem rządu premiera Edouarda Balladura, pełnił też funkcje: ministra spraw wewnętrznych oraz ministra gospodarki, finansów i przemysłu w gabinecie Jean-Pierre'a Raffarina.

Od maja 2005 był szefem resortu spraw wewnętrznych w rządzie Dominique'a de Villepina. Jako szef MSW prowadził restrykcyjną politykę imigracyjną i ostrą walkę z przestępczością. Ostrą krytykę, głównie środowisk imigranckich i lewicy, wzbudziły komentarze Sarkozy'ego w trakcie jesiennych zamieszek na przedmieściach Paryża w 2005 roku, kiedy nazwał mieszkańców tych rejonów "menelami".

W marcu 2007 r. zrezygnował z kierowania ministerstwem i całkowicie zaangażował się w kampanię prezydencką. Zyskał też poparcie dwóch francuskich prezydentów - Jacquesa Chiraca oraz Valery'ego Giscard d'Estainga.

Solegene Royal i jej 100 pomysłów na "przywrócenie ambicji, dumy i braterstwa"

Solegene Royal, 53-letnia przewodnicząca rady regionu Poitou-Charantes, deputowana z ramienia Partii Socjalistycznej (PS) ma duże szanse, by stać się pierwszą kobietą-prezydent Francji. W sondażach dzieli ją od prowadzącego Sarkozy'ego zaledwie kilka punktów procentowych. Royal urodziła się w Dakarze w Senegalu, w wielodzietnej rodzinie francuskiego oficera. W 1978 roku została członkinią Partii Socjalistycznej. W 1982 roku "odkrył" ją ówczesny doradca prezydenta Francoisa Mitterranda, Jacques Attali.

Po raz pierwszy mandat do parlamentu z departamentu Deux-Sevres zdobyła w 1988 r. Utrzymuje go do tej pory. Przez blisko rok (1992- 1993) pełniła funkcję ministra ds. ekologii i stałego rozwoju. W latach 1997-2002 pracowała w ministerstwach edukacji narodowej, zatrudnienia i integracji społecznej oraz zdrowia i ds. solidarności.

W 2004 r. wygrała wybory na przewodniczącą rady regionu Poitou- Charantes, pokonując ówczesnego premiera Jean-Pierre'a Raffarina. W ciągu 17 lat wybory wygrywała 10 razy. Dzięki dobrym stosunkom z Pałacem Elizejskim udało się jej ściągnąć do swojego regionu subsydia z Paryża i UE.

W czasie kampanii przedstawiła swój program zatytułowany "100 pragnień Francji", w którym prezentuje sto pomysłów na "przywrócenie ambicji, dumy i braterstwa".(mam)

Michał Zabłocki

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)