Saper czy papież?
Radni miejscy SLD i żołnierze rezerwy w Ełku
(woj. warmińsko-mazurskie) sprzeciwiają się nadaniu terenowi w
centrum miasta, wokół pomnika papieża, nazwy Placu Jana Pawła II.
Miejsce nosi obecnie nazwę Placu Sapera.
W środę podczas uroczystej sesji z okazji jubileuszu pontyfikatu papieża ełccy radni będą głosować nad uchwałą o nadaniu nazwy Placu Jana Pawła II. Wniosek o nazwanie części Placu Sapera wokół tego pomnika Placem Jana Pawła II skierowało do przewodniczącego Rady Miejskiej 13 radnych spośród 23 zasiadających w ełckiej radzie.
Inicjator uchwały Witold Żukowski z prawicowego klubu "Dobro Wspólne" podkreślił, że Plac Jana Pawła II nie będzie kolidował z Placem Sapera, bo chodzi tu jedynie o wydzielenie z niego terenu wokół pomnika papieża.
Mirosław Chojnowski z wydziału promocji Urzędu Miasta w Ełku powiedział, że kilkuhektarowy obszar w centrum miasta nazywany jest potocznie przez mieszkańców Placem Saperów. To właśnie tam podczas pielgrzymki w 1999 roku Jan Paweł II odprawił mszę świętą. Rok później na placu stanął 6-metrowy pomnik papieża.
Sprzeciw wobec inicjatywy zmiany nazwy placu wyrazili radni SLD. Przewodniczący klubu SLD Ireneusz Dzienisiewcz powiedział, że Rada Miejska powinna zająć się istotnymi dla Ełku problemami np. bezrobociem. "W Ełku już jest szkoła podstawowa i ulica noszące imię Ojca Świętego" - powiedział. Dodał, że nie jest przeciwny nadawaniu placu takiej nazwy, ale specjalnemu zwoływaniu sesji, żeby nazwę zmienić.
Przeciwne uchwale o nadaniu nazwy Jana Pawła II części Placu Sapera są także środowiska wojskowe. "Nazwą tą oddano cześć i honor saperom poległym przy rozminowywaniu Warmii i Mazur po wojnie" - powiedział prezes ełckiego Stowarzyszenia Koła Saperów Polskich w Ełku Czesław Przyborowski.
"Jestem przekonany, że saperzy, którzy tu polegli, byliby dumni z tego iż miejsce to nazwano imieniem Jana Pawła II" - ripostuje radny Żukowski.