Trwa ładowanie...

Sanna Marin. Kim jest jedna z najmłodszych szefów rządów na świecie?

Sanna Marin, nowa premier Finlandii, jest jednym z najmłodszych szefów rządu na świecie. Jej koalicję tworzą wyłącznie kobiety o ekologicznym światopoglądzie. Dowiedz się, kim jest Sanna Marin.

Share
Sanna Marin. Kim jest jedna z najmłodszych szefów rządów na świecie?
Źródło: PAP, Fot: PAP/EPA/KIMMO BRANDT
d1az1d3

Sanna Marin. Kim jest premier Finlandii?

Sanna Marin urodziła się w 1985 roku w Helsinkach. Wychowywała ją matka i jej partnerka. Sanna Marin ma z partnerem, przedsiębiorcą Markusem Räikkönenem, 2-letnią córkę Emmę, z którą pojawiała się w parlamencie. Skończyła administrację na uniwersytecie w Tampere – jako pierwsza osoba w swojej rodzinie udała się na studia.

– Nigdy nie myślałam o swoim wieku ani płci w kontekście polityki – powiedziała Sanna Marin. – Chciałabym spełnić oczekiwania naszych wyborców.

d1az1d3

Sanna Marin od 2006 roku jest związana z Socjaldemokratyczną Partią Finlandii. Partia ta popiera budowę elektrowni atomowych, sprzeciwia się członkostwu Finlandii w NATO, opowiada się za ograniczeniem napływu imigrantów. Sanna Marin od czterech lat jest parlamentarzystką, a od czerwca 2019 roku była ministrem transportu i komunikacji.

Co ciekawe, koalicja, która powołała rząd Sanny Marin, składa się z pięciu partii, a na czele wszystkich z nich stoją kobiety. Li Andersson z Sojuszu Lewicy ma 32 lata, Katri Kalmuni, przewodnicząca Partii Centrum, skończyła 32 lata, a Maria Ohisalo z Ligi Zielonych – 34 lata. Tylko Anna-Maja Henriksson ze Szwedzkiej Partii Ludowej jest nieco starsza (55 lat). Komentatorzy mają nadzieję, że porozumienie partii, których przewodniczące szybko zdobyły pozycję w świecie polityki, przyniesie Finlandii pożądane zmiany.

Sanna Marin i jej koleżanki wyniosły na sztandary postulaty ekologiczne. Chcą, aby Finlandia emitowała do atmosfery jak najmniej zanieczyszczeń.

Sanna Marin. Jaki będzie rząd najmłodszej pani premier w historii Finlandii?

Nominacja Sanny Marin to zastrzyk świeżości dla polityki Finlandii, która pomimo wysokiego standardu życia doświadcza szybkiego starzenia się społeczeństwa. Od trzech lat Finlandia ma ujemny przyrost naturalny i tylko emigracji zawdzięcza niewielki wzrost liczby ludności. 51 procent dzieci w Finlandii to jedynacy i jedynaczki. Przeciętny Fin ma 41 lat, a Finka – 44.

Rząd Sanny Marin ma tworzyć 12 kobiet i 7 mężczyzn. Jedna z pań minister będzie nawet młodsza od pani premier – chodzi o 32-letnią Katri Kulmuni, która ma przejąć resort finansów.

Zobacz też: Wypadek w Lubuskiem. Potwierdził się najgorszy możliwy scenariusz

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1az1d3

Podziel się opinią

Share
d1az1d3
d1az1d3
Więcej tematów