Trwa ładowanie...
d1h3uip

Sanna Marin. Kim jest jedna z najmłodszych szefów rządów na świecie?

Sanna Marin, nowa premier Finlandii, jest jednym z najmłodszych szefów rządu na świecie. Jej koalicję tworzą wyłącznie kobiety o ekologicznym światopoglądzie. Dowiedz się, kim jest Sanna Marin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sanna Marin premierem Finlandii. Kim jest nowa premier Finlandii
Sanna Marin premierem Finlandii. Kim jest nowa premier Finlandii (PAP, Fot: PAP/EPA/KIMMO BRANDT)
d1h3uip

Sanna Marin. Kim jest premier Finlandii?

Sanna Marin urodziła się w 1985 roku w Helsinkach. Wychowywała ją matka i jej partnerka. Sanna Marin ma z partnerem, przedsiębiorcą Markusem Räikkönenem, 2-letnią córkę Emmę, z którą pojawiała się w parlamencie. Skończyła administrację na uniwersytecie w Tampere – jako pierwsza osoba w swojej rodzinie udała się na studia.

– Nigdy nie myślałam o swoim wieku ani płci w kontekście polityki – powiedziała Sanna Marin. – Chciałabym spełnić oczekiwania naszych wyborców.

d1h3uip

Sanna Marin od 2006 roku jest związana z Socjaldemokratyczną Partią Finlandii. Partia ta popiera budowę elektrowni atomowych, sprzeciwia się członkostwu Finlandii w NATO, opowiada się za ograniczeniem napływu imigrantów. Sanna Marin od czterech lat jest parlamentarzystką, a od czerwca 2019 roku była ministrem transportu i komunikacji.

Co ciekawe, koalicja, która powołała rząd Sanny Marin, składa się z pięciu partii, a na czele wszystkich z nich stoją kobiety. Li Andersson z Sojuszu Lewicy ma 32 lata, Katri Kalmuni, przewodnicząca Partii Centrum, skończyła 32 lata, a Maria Ohisalo z Ligi Zielonych – 34 lata. Tylko Anna-Maja Henriksson ze Szwedzkiej Partii Ludowej jest nieco starsza (55 lat). Komentatorzy mają nadzieję, że porozumienie partii, których przewodniczące szybko zdobyły pozycję w świecie polityki, przyniesie Finlandii pożądane zmiany.

Sanna Marin i jej koleżanki wyniosły na sztandary postulaty ekologiczne. Chcą, aby Finlandia emitowała do atmosfery jak najmniej zanieczyszczeń.

Sanna Marin. Jaki będzie rząd najmłodszej pani premier w historii Finlandii?

Nominacja Sanny Marin to zastrzyk świeżości dla polityki Finlandii, która pomimo wysokiego standardu życia doświadcza szybkiego starzenia się społeczeństwa. Od trzech lat Finlandia ma ujemny przyrost naturalny i tylko emigracji zawdzięcza niewielki wzrost liczby ludności. 51 procent dzieci w Finlandii to jedynacy i jedynaczki. Przeciętny Fin ma 41 lat, a Finka – 44.

Rząd Sanny Marin ma tworzyć 12 kobiet i 7 mężczyzn. Jedna z pań minister będzie nawet młodsza od pani premier – chodzi o 32-letnią Katri Kulmuni, która ma przejąć resort finansów.

d1h3uip

Zobacz też: Wypadek w Lubuskiem. Potwierdził się najgorszy możliwy scenariusz

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1h3uip

Podziel się opinią

Share
d1h3uip
d1h3uip
Więcej tematów