Trwa ładowanie...
d3hufj8

"San Escobar" - wpadka ministra Witolda Waszczykowskiego w Nowym Jorku. Rzecznik MSZ tłumaczy przejęzyczenie

- Mamy okazję do prawie 20 spotkań z różnymi ministrami. Z niektórymi, jak np. (krajami - red.) na Karaibach po raz pierwszy chyba w historii naszej dyplomacji. Na przykład z takimi krajami jak San Escobar albo Belize - powiedział Polsat News szef MSZ Witold Waszczykowski, który w Nowym Jorku zabiega o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dla Polski. Ale kraju San Escobar nie ma, przynajmniej w ONZ. Sprawę "przejęzyczenia" wyjaśniła już rzecznik MSZ Joanna Wajda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"San Escobar" - wpadka ministra Witolda Waszczykowskiego w Nowym Jorku. Rzecznik MSZ tłumaczy przejęzyczenie
(WP.PL)
d3hufj8

- Każdy z tych krajów to jest jeden głos w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - tłumaczył dziennikarzom minister Waszczykowski.

- Krótka, trwająca w zasadzie niecałe dwa dni wizyta w Nowym Jorku poświęcona jest przede naszym zabiegom o wejście do Rady Bezpieczeństwa, zdobycie niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa w latach 2018-19. W tym celu spotkałem się przed chwilą z nowym, niedawno wybranym sekretarzem ONZ Antonio Guterresem. Jeszcze dzisiaj wieczorem i jutro w ciągu dnia będę się spotykał z grupą kilkudziesięciu ambasadorów różnych krajów i będę ich przekonywał - relacjonował dziennikarzom Waszczykowski po poniedziałkowym spotkaniu z szefem ONZ.

W tym kontekście wymienił właśnie "San Escobar". Wśród członków ONZ nie ma państwa o tej nazwie. Z karaibskich krajów na oficjalnej liście są np.: Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny. Natomiast Belize to państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim.

d3hufj8

Wpadka ministra Witolda Waszczykowskiego. MSZ wyjaśnia

Wpadkę Waszczykowskiego wyjaśniła rzecznik MSZ. "San Escobar to przejęzyczenie. Min. Waszczykowski miał na myśli rozmowę z min. SZ San Cristobal y Nieves na szczycie UE-CELAC 25-26.10" - napisała Joanna Wajda na Twitterze. San Cristobal y Nieves to hiszpańska nazwa Saint Kitts i Nevis.

Członkami ONZ są obecnie 193 państwa. Nie należą do organizacji Watykan i Palestyna. Głosowanie nad przyjęciem nowych niestałych członków RB ONZ odbędzie się w czerwcu.

d3hufj8

Podziel się opinią

Share

d3hufj8

d3hufj8
Więcej tematów