"San Escobar" - wpadka ministra Witolda Waszczykowskiego w Nowym Jorku. Rzecznik MSZ tłumaczy przejęzyczenie

- Mamy okazję do prawie 20 spotkań z różnymi ministrami. Z niektórymi, jak np. (krajami - red.) na Karaibach po raz pierwszy chyba w historii naszej dyplomacji. Na przykład z takimi krajami jak San Escobar albo Belize - powiedział Polsat News szef MSZ Witold Waszczykowski, który w Nowym Jorku zabiega o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dla Polski. Ale kraju San Escobar nie ma, przynajmniej w ONZ. Sprawę "przejęzyczenia" wyjaśniła już rzecznik MSZ Joanna Wajda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"San Escobar" - wpadka ministra Witolda Waszczykowskiego w Nowym Jorku. Rzecznik MSZ tłumaczy przejęzyczenie
(WP.PL)

- Każdy z tych krajów to jest jeden głos w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - tłumaczył dziennikarzom minister Waszczykowski.

- Krótka, trwająca w zasadzie niecałe dwa dni wizyta w Nowym Jorku poświęcona jest przede naszym zabiegom o wejście do Rady Bezpieczeństwa, zdobycie niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa w latach 2018-19. W tym celu spotkałem się przed chwilą z nowym, niedawno wybranym sekretarzem ONZ Antonio Guterresem. Jeszcze dzisiaj wieczorem i jutro w ciągu dnia będę się spotykał z grupą kilkudziesięciu ambasadorów różnych krajów i będę ich przekonywał - relacjonował dziennikarzom Waszczykowski po poniedziałkowym spotkaniu z szefem ONZ.

W tym kontekście wymienił właśnie "San Escobar". Wśród członków ONZ nie ma państwa o tej nazwie. Z karaibskich krajów na oficjalnej liście są np.: Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny. Natomiast Belize to państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim.

Wpadka ministra Witolda Waszczykowskiego. MSZ wyjaśnia

Wpadkę Waszczykowskiego wyjaśniła rzecznik MSZ. "San Escobar to przejęzyczenie. Min. Waszczykowski miał na myśli rozmowę z min. SZ San Cristobal y Nieves na szczycie UE-CELAC 25-26.10" - napisała Joanna Wajda na Twitterze. San Cristobal y Nieves to hiszpańska nazwa Saint Kitts i Nevis.

Członkami ONZ są obecnie 193 państwa. Nie należą do organizacji Watykan i Palestyna. Głosowanie nad przyjęciem nowych niestałych członków RB ONZ odbędzie się w czerwcu.

Polub WP Wiadomości