WP

Samotność Pierwszej Damy. Woli powrót do szkoły niż drugą kadencję

Odejście Doroty Skrzypek, najbliższej współpracowniczki Pierwszej Damy Agaty Dudy to kolejny znak, że w Pałacu Prezydenckim nie dzieje się dobrze. - Małżonka prezydenta najchętniej wróciłaby do Krakowa, do pracy w liceum - mówią nasi rozmówcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Agata Duda do Pałacu Prezydenckiego nie zdołała się przekonać do dziś
Agata Duda do Pałacu Prezydenckiego nie zdołała się przekonać do dziś (East News, Fot: Beata Zawrzel)
WP

Informacja o tym, że Dorota Skrzypek odchodzi pojawiła się w mediach w czwartek. Oficjalnym powodem były sprawy osobiste. - Sprawy osobiste? Miesiąc temu odszedł z jej rodziny ktoś bliski, ale to było miesiąc temu. Od ubiegłego tygodnia wiedzieliśmy, że odchodzi. Pierwsza Dama również wiedziała, próbowała ją przekonać do zmiany decyzji. Nie przekonała - mówi nam osoba z otoczenia Pałacu Prezydenckiego. Skrzypek pracowała na stanowisku wicedyrektora Gabinetu Prezydenta, nadzorowała wydział protokolarny. Miała swój gabinet z sekretarką, samochód służbowy do dyspozycji i solidną pensję ok. 9 tys. zł miesięcznie.

Potrafi tupnąć nogą

Jej odejście zaskoczyło wiele osób i było bolesną stratą dla Agaty Dudy, z którą współpracowała od początku pracy w Pałacu Prezydenckim. Obie panie szybko znalazły wspólny język, Skrzypek towarzyszyła Pierwszej Damie w służbowych spotkaniach. Formalnie była urzędniczka gabinetu prezydenta podlegała ministrowi Krzysztofowi Szczerskiemu. Według naszych rozmówców, to on w ostatnim czasie ma największy dostęp do prezydenta i wyznacza kierunki polityki oraz działalności Andrzeja Dudy. - Małżonka prezydenta ma twardy i zdecydowany charakter. Potrafi tupnąć nogą kiedy trzeba. Prezydent liczy się z jej zdaniem. No może liczył przez długi czas, od jakiegoś czasu woli spędzać czas w gronie swoich doradców, w szczególności Wojciecha Kolarskiego i szefa gabinetu Krzysztofa Szczerskiego - mówi nam nasz rozmówca. - To oni mają teraz największy wpływ na prezydenta. Pierwsza Dama nie lubi partyjnych gierek, knucia, rozmów o polityce - dodaje nasze źródło.

WP

Zobacz także: Rzecznik prezydenta rezygnuje. Joanna Scheuring-Wielgus: Andrzej Duda ma bardzo poważny problem

O ochłodzeniu relacji między prezydentem a jego żoną mówi się od jakiegoś czasu. Nie pomagają w tym plotki na temat rzekomej kompromitującej sprawy obyczajowej z udziałem Andrzeja Dudy. Według jednej z wersji, miałaby ona dotyczyć przeszłości polityka. Sugestie w tym kierunku pojawiały się na Twitterze i w internecie. Jak dotąd nikt z Pałacu Prezydenckiego tych spekulacji i plotek nie przeciął.

Mówiła, że chce wrócić do szkoły

WP

Dość symbolicznie, Pierwsza Dama miała zachować się na na obchodach 135-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. To właśnie w tej szkole przez wiele lat jako nauczycielka języka niemieckiego pracowała Agata Duda. I za każdym razem jak do niej przyjeżdża czuje się jak ryba w wodzie. - Mówiła, że tęskni za swoją pracą. Pół żartem, pół serio mówiła, że wróci niedługo do uczniów - ujawnia nasz rozmówca. O sentymencie do szkoły świadczy również, że w 2016 roku ściągnęła do Kancelarii Prezydenta swoją koleżankę ze szkoły, nauczycielkę matematyki Bogusławę Chwastowską. Pełni ona enigmatyczną rolę ekspertki Kancelarii Prezydenta. - W czasach pracy w liceum obie panie łączyła wielka przyjaźń zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Razem organizowały m.in. wymiany uczniów naszej szkoły z placówką w Niemczech - mówił jakiś czas temu Marek Stępski, dyrektor krakowskiego liceum.

Została pani Bogusia

To właśnie ze swoją przyjaciółką, którą urzędnicy Kancelarii nazywali "panią Bogusią" Pierwsza Dama spędza najwięcej czasu w Pałacu Prezydenckim. Wspólnie piją kawę, plotkują, wspominają stare czasy. Ale też wspólnie pracują przy uroczystościach, szkolnych inicjatywach czy społecznych przedwsięwzięciach. - To, że ściągnęła Krakuskę do pracy do Warszawy to nie przypadek - mówi nam nasz informator. To właśnie Pierwsza Dama inicjuje większość wyjazdów na weekend do Krakowa. Do córki, do rodziny, do znajomych.

Jakiś czas temu Andrzej Duda mówił w wywiadzie dla "Super Expressu": - Mam wspaniałą, mądrą, bardzo dobrą żonę, którą ogromnie kocham. Jesteśmy normalnym małżeństwem. Jest osobą bardzo niezależną i to, że nie zabiera od początku głosu w sprawach politycznych, jest jej decyzją. Rolą pierwszej damy nie jest robienie polityki, bo to rola męża. Pierwsza dama jest osobą, która powinna się starać świadczyć dobro. I moja żona to robi - powiedział. Świadczyć dobro można również znowu jako nauczyciel w szkole. I dla Pierwszej Damy jest to bardziej kusząca perspektywa.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP