Trwa ładowanie...

Samotność Pierwszej Damy. Woli powrót do szkoły niż drugą kadencję

Odejście Doroty Skrzypek, najbliższej współpracowniczki Pierwszej Damy Agaty Dudy to kolejny znak, że w Pałacu Prezydenckim nie dzieje się dobrze. - Małżonka prezydenta najchętniej wróciłaby do Krakowa, do pracy w liceum - mówią nasi rozmówcy.

Samotność Pierwszej Damy. Woli powrót do szkoły niż drugą kadencjęŹródło: East News, fot: Beata Zawrzel
d18gwa2

Informacja o tym, że Dorota Skrzypek odchodzi pojawiła się w mediach w czwartek. Oficjalnym powodem były sprawy osobiste. - Sprawy osobiste? Miesiąc temu odszedł z jej rodziny ktoś bliski, ale to było miesiąc temu. Od ubiegłego tygodnia wiedzieliśmy, że odchodzi. Pierwsza Dama również wiedziała, próbowała ją przekonać do zmiany decyzji. Nie przekonała - mówi nam osoba z otoczenia Pałacu Prezydenckiego. Skrzypek pracowała na stanowisku wicedyrektora Gabinetu Prezydenta, nadzorowała wydział protokolarny. Miała swój gabinet z sekretarką, samochód służbowy do dyspozycji i solidną pensję ok. 9 tys. zł miesięcznie.

Potrafi tupnąć nogą

Jej odejście zaskoczyło wiele osób i było bolesną stratą dla Agaty Dudy, z którą współpracowała od początku pracy w Pałacu Prezydenckim. Obie panie szybko znalazły wspólny język, Skrzypek towarzyszyła Pierwszej Damie w służbowych spotkaniach. Formalnie była urzędniczka gabinetu prezydenta podlegała ministrowi Krzysztofowi Szczerskiemu. Według naszych rozmówców, to on w ostatnim czasie ma największy dostęp do prezydenta i wyznacza kierunki polityki oraz działalności Andrzeja Dudy. - Małżonka prezydenta ma twardy i zdecydowany charakter. Potrafi tupnąć nogą kiedy trzeba. Prezydent liczy się z jej zdaniem. No może liczył przez długi czas, od jakiegoś czasu woli spędzać czas w gronie swoich doradców, w szczególności Wojciecha Kolarskiego i szefa gabinetu Krzysztofa Szczerskiego - mówi nam nasz rozmówca. - To oni mają teraz największy wpływ na prezydenta. Pierwsza Dama nie lubi partyjnych gierek, knucia, rozmów o polityce - dodaje nasze źródło.

Zobacz także: Rzecznik prezydenta rezygnuje. Joanna Scheuring-Wielgus: Andrzej Duda ma bardzo poważny problem

O ochłodzeniu relacji między prezydentem a jego żoną mówi się od jakiegoś czasu. Nie pomagają w tym plotki na temat rzekomej kompromitującej sprawy obyczajowej z udziałem Andrzeja Dudy. Według jednej z wersji, miałaby ona dotyczyć przeszłości polityka. Sugestie w tym kierunku pojawiały się na Twitterze i w internecie. Jak dotąd nikt z Pałacu Prezydenckiego tych spekulacji i plotek nie przeciął.

d18gwa2

Mówiła, że chce wrócić do szkoły

Dość symbolicznie, Pierwsza Dama miała zachować się na na obchodach 135-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. To właśnie w tej szkole przez wiele lat jako nauczycielka języka niemieckiego pracowała Agata Duda. I za każdym razem jak do niej przyjeżdża czuje się jak ryba w wodzie. - Mówiła, że tęskni za swoją pracą. Pół żartem, pół serio mówiła, że wróci niedługo do uczniów - ujawnia nasz rozmówca. O sentymencie do szkoły świadczy również, że w 2016 roku ściągnęła do Kancelarii Prezydenta swoją koleżankę ze szkoły, nauczycielkę matematyki Bogusławę Chwastowską. Pełni ona enigmatyczną rolę ekspertki Kancelarii Prezydenta. - W czasach pracy w liceum obie panie łączyła wielka przyjaźń zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Razem organizowały m.in. wymiany uczniów naszej szkoły z placówką w Niemczech - mówił jakiś czas temu Marek Stępski, dyrektor krakowskiego liceum.

Została pani Bogusia

To właśnie ze swoją przyjaciółką, którą urzędnicy Kancelarii nazywali "panią Bogusią" Pierwsza Dama spędza najwięcej czasu w Pałacu Prezydenckim. Wspólnie piją kawę, plotkują, wspominają stare czasy. Ale też wspólnie pracują przy uroczystościach, szkolnych inicjatywach czy społecznych przedwsięwzięciach. - To, że ściągnęła Krakuskę do pracy do Warszawy to nie przypadek - mówi nam nasz informator. To właśnie Pierwsza Dama inicjuje większość wyjazdów na weekend do Krakowa. Do córki, do rodziny, do znajomych.

Jakiś czas temu Andrzej Duda mówił w wywiadzie dla "Super Expressu": - Mam wspaniałą, mądrą, bardzo dobrą żonę, którą ogromnie kocham. Jesteśmy normalnym małżeństwem. Jest osobą bardzo niezależną i to, że nie zabiera od początku głosu w sprawach politycznych, jest jej decyzją. Rolą pierwszej damy nie jest robienie polityki, bo to rola męża. Pierwsza dama jest osobą, która powinna się starać świadczyć dobro. I moja żona to robi - powiedział. Świadczyć dobro można również znowu jako nauczyciel w szkole. I dla Pierwszej Damy jest to bardziej kusząca perspektywa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18gwa2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18gwa2
Więcej tematów