PolskaSamoobrona bierze odwet na Rokicie i Nałęczu

Samoobrona bierze odwet na Rokicie i Nałęczu

Członkowie Samoobrony zwrócili się do marszałka Sejmu Marka Borowskiego (SLD) i szefa komisji śledczej Tomasza Nałęcza (UP) o wykluczenie z komisji śledczej Jana Rokity, "który aktualnie nie posiada immunitetu parlamentarnego". Była członkini komisji Renata Beger oświadczyła, że Tomasz Nałęcz też nie ma immunitetu.

Samoobrona bierze odwet na Rokicie i Nałęczu
Źródło zdjęć: © PAP

Obrady Sejmu rozpoczęły się od awantury o immunitety Andrzeja Leppera i członków komisji śledczej. Samoobrona nie mogła pogodzić się z faktem, że prezydium Sejmu nie zgodziło się na kandydaturę Leppera do komisji, więc jej posłowie przypomnieli, że dwóch członków komisji też nie ma immunitetów.

Prezydium Sejmu jednogłośnie uznało, że Andrzej Lepper, który ma uchylony przez Sejm immunitet w sprawie karnej, nie może zasiadać w komisji. Po rozpoczęciu obrad poseł Samoobrony Krzysztof Filipek zażądał dostarczenia na piśmie dokumentów w tej sprawie i ogłoszenia przerwy na posiedzenie jego klubu. Gdy prowadzący obrady Tomasz Nałęcz zaoponował, na trybunę wkroczył Andrzej Lepper i oświadczył, że z Samoobrony się kpi i ośmiesza, nie pozwalając jej na zwołanie klubu.

Poseł Filipek dorzucił, że immunitetu nie ma także członek komisji Jan Rokita. Tomasz Nałęcz wyjaśnił, że poseł sam się zrzekł immunitetu i to w sprawie cywilnej a nie karnej. Utarczki słowne trwały kilkanaście minut, w końcu Tomasz Nałęcz ogłosił przerwę. Po niej na trybunę wkroczyła była członkini komisji Renata Beger i oświadczyła, że Tomasz Nałęcz też nie ma immunitetu. Szef komisji zrzekł się go w sprawie, jaką wytoczył mu poseł Samoobrony Stanisław Łyżwiński. Tomasz Nałęcz nie skomentował tej wypowiedzi, obrady rozpoczęły się z godzinnym opóźnieniem.

Samoobrona zapowiedziała także, że nie wystawi nowego kandydata na członka komisji, dopóki będą w niej zasiadać posłowie pozbawieni immunitetu.(iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)