Trwa ładowanie...
19-02-2015 12:01

Samoloty RAF znów w akcji. Rosyjskie bombowce koło Kornwalii

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało o kolejnym incydencie z udziałem rosyjskich bombowców strategicznych. RAF przechwycił dwie maszyny Tu-95 u południowo-zachodnich wybrzeży Anglii.

Samoloty RAF znów w akcji. Rosyjskie bombowce koło KornwaliiŹródło: Wikimedia Commons, fot: Alan Wilson
dtoi2ma

Myśliwce Typhoon królewskich sił powietrznych RAF wystartowały w środę wieczorem, kiedy Rosjanie zbliżyli się do wybrzeży Kornwalii.

"Rosyjskie samoloty były eskortowane przez Królewskie Siły Powietrzne do czasu, aż opuściły brytyjską strefę zainteresowania. W żadnym momencie nie doszło do wtargnięcia w brytyjską przestrzeń powietrzną" - głosi komunikat ministerstwa obrony.

Była to już kolejna taka prowokacja Rosjan. Poprzednia miała miejsce w styczniu, gdy dwa "Niedźwiedzie" znalazły się nad kanałem La Manche na południe od Bornemouth. Wówczas rosyjski ambasador został wezwany do MSZ w Londynie.

dtoi2ma

W czwartkowych wydaniach "Times" i "Daily Telegraph" przytaczają wypowiedź brytyjskiego ministra obrony, że takie loty nie mają precedensu od czasu zakończenia zimnej wojny. Minister Michael Fallon, który rozmawiał w nocy z dziennikarzami obu gazet na pokładzie samolotu, w drodze do Sierra Leone, powiedział, że jego zdaniem nie jest to jednak nowa zimna wojna.

- Kiedy czołgi przekraczają granicę Ukrainy, kiedy porwany zostaje estoński strażnik graniczny, kiedy nad kanałem La Manche latają samoloty, a po Morzu Północnym pływają okręty podwodne - to wygląda na jej podgrzewanie - stwierdził Fallon.

Brytyjski minister obrony dodał, że widzi "bliskie i realne niebezpieczeństwo" powtórzenia przez Rosję scenariusza ukraińskiego na Litwie, Łotwie i w Estonii. - Niepokoi mnie Putin. Niepokoi mnie jego presja na państwa bałtyckie, to, jak wypróbowuje NATO - stwierdził minister Fallon.

Źródło: IAR

dtoi2ma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtoi2ma
Więcej tematów