ŚwiatSalt Lake City: naj, naj, naj i inne ciekawostki

Salt Lake City: naj, naj, naj i inne ciekawostki


Ostatnie przygotowania do igrzysk (AFP)
W piątek w Salt Lake City rozpoczynają się 19. Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Weźmie w nich udział rekordowa liczba 3500 zawodników, którzy przez dwa tygodnie będą walczyć o medale olimpijskie w 78 konkurencjach. Polska reprezentacja liczy 28 zawodników. Organizatorzy spodziewają się, że igrzyska obejrzy w telewizji oraz w Internecie ponad 2,5 mld osób na wszystkich kontynentach.

W igrzyskach wystartują reprezentanci 89 państw, w tym także miejsc tropikalnych, jak Bahamy czy Bermudy. Oficjalną maskotką rozgrywek jest kojot Cooper.

48 lat będą liczyć najstarsi uczestnicy: reprezentująca Wyspy Dziewicze Anne Abernathy i startujący w barwach Wenezueli Werner Hoeger. Hoeger urodził się w Wenezueli, ale mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykłada na jednym z uniwersytetów w stanie Idaho. W igrzyskach wystartuje również jego syn - Christopher.

Na przeciwległym biegunie plasuje się chorwacka narciarka Ana Jelusic, która w grudniu ubiegłego roku skończyła 15 lat, a urodziła się w Rijece 28 grudnia 1986 r. Po raz pierwszy w zawodach sportowych wystartowała w wieku 7 lat.

W czasie igrzysk w Salt Lake City będą funkcjonować tylko trzy nocne kluby, gdzie można będzie zobaczyć rozbierające się kobiety. Jednak nikt nie będzie się mógł zbliżyć do nich na odległość mniejszą niż 90 cm.

Mierząca zaledwie 145 cm łyżwiarka figurowa z Kanady Anabelle Langlois będzie najniższym uczestnikiem zmagań na olimpijskich arenach. Wśród mężczyzn najniższy będzie jej kolega po fachu, reprezentant Białorusi Sergiej Dawidow, który mierzy 158 cm.

W Salt Lake City nie zabraknie jednak również zawodników mierzących więcej niż 2 m. Najwyżsi - 202 cm - będą dwaj hokeiści - Austriak Andre Lakos i Słowak Zdeno Chara.

Wszyscy sportowcy w czasie igrzysk będą mieszkać w wiosce olimpijskiej, która zapewnia lokum dla 3500 osób. Oprócz zawodników pokoje zajmować w niej będą działacze, trenerzy i oficjele. Obiekty, w których zakwaterowani będą uczestnicy igrzysk, wcześniej stanowiły bazę wojskową oraz miasteczko uniwersyteckie.

Pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie odbyły się w 1924 r. w Chamonix we Francji; ostatnie - 18. w Nagano w Japonii. W igrzyskach w Chamonix, w 14 konkurencjach w 5 dyscyplinach, rywalizowało 294 zawodników z 16 krajów. Wśród nich było 13 kobiet. Dla porównania, w Nagano było 2302 zawodników z 72 krajów, walczących w 68 konkurencjach w 12 dyscyplinach. Sportsmenek było 814.

W historii zimowych igrzysk olimpijskich Polacy zdobyli 4 medale - jeden brązowy w narciarstwie w Cortina d'Ampezzo w 1956 r., dwa medale - srebrny i brązowy 4 lata później w Sqaw Valley w łyżwiarstwie szybkim i narciarstwie klasycznym oraz złoty medal na igrzyskach w Sapporo w 1972 r. w skokach narciarskich.

olimpiadaigrzyskazimowe

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)