Saddam chciał zniesienia sankcji stosując przekupstwo
Saddam Husajn, zabiegając o
zniesienie ONZ-owskich sankcji wobec Iraku, próbował przekupić
setki wpływowych ludzi, firm i partii politycznych z ponad 40
krajów. Niezweryfikowaną listę z tymi nazwiskami i nazwami
opublikowała na swej stronie internetowej amerykańska CIA.
07.10.2004 | aktual.: 07.10.2004 11:30
Informacje te stanowią część 1200-stronicowego raportu, sporządzonego dla CIA przez Charlesa Duelfera, byłego inspektora rozbrojeniowego ONZ, który ustalił, że przed ubiegłoroczną inwazją Irak nie miał broni chemicznej ani biologicznej i nie realizował programu zbrojeń atomowych.
Przedstawiony w środę raport został opublikowany na stronie internetowej CIA (www.cia.gov).
Reżim Saddama, zabiegający o obejście sankcji, prowadził interesy z firmami z Syrii, Jordanii, Libanu, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jemenu. Na długiej liście są też nazwy i nazwiska z Francji, Rosji i Chin (państwa te są w gronie stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ).
Ponownie pojawiły się zarzuty wobec szefa ONZ-owskiego programu "ropa za żywność". ONZ zapewnia, że wszystkie wiążące się z tą sprawą dokumenty przekazała komisji, kierowanej przez Paula Volckera, byłego szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
Program "ropa za żywność" ruszył pod koniec 1996 r., umożliwiając Irakowi zakupy artykułów pierwszej potrzeby i płacenie za nie wpływami ze sprzedaży ropy, wszystko pod kontrolą ONZ. Jednak od 1990 r. Irak dostarczał ropę cysternami samochodowymi do Jordanii i Turcji, a Stany Zjednoczone i inne kraje przymykały na to oko - przypomina Reuter.
Saddam i jego rząd zgromadzili ok. 11 miliardów USD z podejrzanych transakcji, "omijających" sankcje nałożone po inwazji na Kuwejt w 1990 r. i zniesione dopiero w zeszłym roku.
Amerykańskie firmy naftowe zaopatrywały się w iracką ropę przez pośredników, a nie bezpośrednio od Bagdadu. Na początku roku 2003 USA kupowały 67 proc. irackiej ropy.
Na długiej liście nazwisk, zawartej w raporcie Duelfera, jest m.in. skrajny nacjonalista rosyjski Władimir Żyrinowski, były francuski minister spraw zagranicznych Charles Pasqua, prezydent Indonezji Megawati Sukarnoputri, syn prezydenta Libanu Emile Lahouda...
Lista była już w przeszłości publikowana. Skompilowano ją z 13 tajnych akt byłego wiceprezydenta Iraku Tahy Jasina Ramadana i byłego irackiego ministra ds. ropy Amira Raszida. W raporcie Duelfera przyznano, że lista nie została zweryfikowana.
Również kilka firm amerykańskich znajduje się na owej liście. W raporcie nie podano ich nazw, powołując się na obowiązujące w USA przepisy.